Czym zajmuje się projektant wnętrz?

0
961
Czym zajmuje się projektant wnętrz

Spis treści:

  1. Znajomość stylów wnętrz i zmysł artystyczny
  2. Wyobraźnia przestrzenna i planowanie
  3. Ergonomia i funkcjonalność

Mogłoby się wydawać, że architekt wnętrz to zawód prosty i lekki, związany jedynie z układaniem na wybrane miejsce odpowiednich dekoracji, lecz to nie jest prawda. Architekt musi wykazać się nie tylko zmysłem artystycznym, znajomością styli wnętrz, ale także znać podstawy ergonomii. Czym jeszcze zajmuje się projektant wnętrz? Z jakimi trudnościami musi zmagać się na co dzień w swojej pracy? O tym na podstawie informacji ze strony projektowaniewnetrz24.eu piszemy w dalszej części artykułu.

Znajomość stylów wnętrz i zmysł artystyczny

Bez podstawowego rozeznania poszczególnych stylów w architekturze wnętrz, projektant nie byłby nic wart. Umiejętność łączenia poszczególnych stylów i nurtów wnętrzarskich to absolutna podstawa. Podobnie jak znajomość historii sztuki i architektury. Lecz oprócz tej znajomości osoba ta musi posiadać zmysł artystyczny, który sprawi, że aranżacje będą spójne, harmonijne i dopracowane do najmniejszego szczegółu. Kluczowym znaczeniem jest oczywiście praktyka, która nadaje projektantowi miano specjalisty w swojej dziedzinie. Projekt wnętrza powierzony we właściwe ręce będzie spełniał wszelkie oczekiwania estetyczne, ale także ergonomiczne i funkcjonalne.

Wyobraźnia przestrzenna

Wykonywanie skomplikowanych planów architektonicznych mieszkań oraz budynków to dla architekta codzienność. Wiele mieszkań urządzanych jest w starych używanych przez długie lata lokalach. Projektowanie całkiem nowego wnętrza w miejscu starego wymaga nieraz gruntownej przebudowy, np. burzenia ścian, lub stawiania ścianek działowych. Zanim powstanie projekt, architekt musi na własne oczy przekonać się, jak wygląda dane wnętrze i dowiedzieć się, jakie oczekiwania mają jego nowi właściciele. Wiąże się to z wykonaniem pierwszych szkiców a nawet planów funkcjonalnych. Wówczas architekt musi użyć swojej wyobraźni przestrzennej, i jeśli dysponuje odpowiednimi narzędziami, wykonać projekt 3D aranżacji.

Ergonomia i funkcjonalność

Już na etapie powstawania projektu architekt uwzględnia przebudowy oraz rozstaw poszczególnych mebli. Bez odpowiedniej wiedzy z zakresu ergonomii może dojść do pomyłek, które narażą na straty właścicieli mieszkania. Uwzględnienie wszystkich najważniejszych funkcji w ciasnych wnętrzach wymaga od architekta wyobraźni, zmysłu organizacyjnego oraz dojścia do niekonwencjonalnych rozwiązań. Znajomość specjalistów w dziedzinie projektowania mebli na wymiar lub najlepszych ekip budowalnych i remontowych to atut, którym może poszczycić się architekt z dużym stażem i fachowym podejściem. Wielu architektów wykonuje obecnie tak zwane projekty „pod klucz”, co oznacza, że zleceniodawca zamawia projekt, a architekt wykonuje go i wręcza klucze właścicielowi mieszkania, który od tej chwili może cieszyć  w pełni wykonaną aranżacją.

Przeczytaj jeszcze:

https://projektowaniewnetrz24.eu/aranzacja-salonu-nowoczesny-salon

https://projektowaniewnetrz24.eu/uklad-funkcjonalny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ