Fenomen biżuterii ręcznie robionej jest dla wielu miłośników „złota i srebra”delikatnie mówiąc niezrozumiały. A szkoda, bo biżuteria handmade stała się czymś w rodzaju newralgicznego elementu sztuki współczesnej, na który wiele osób patrzy z podziwem, a nawet uwielbieniem.
Oryginalność treści
Nie jest tajemnicą, że biżuteria ręcznie robiona to przede wszystkim oryginalna i często zaskakująca samego twórcę forma. Łączy ona w sobie elementy drewniane, tekstylne, metalowe, a nawet szklane. To, co w przypadku standardowej biżuterii jest niedopuszczalne, tutaj znajduje swoje niezaprzeczalnie artystyczne ujście. Dzięki temu można łączyć ze sobą (często w sposób wcześniej niezaplanowany) style klasyczne, wiktoriańskie, minimalistyczne i wiele, wiele innych. Wszystko zależy tu od inwencji twórcy.
Rzetelność wytwarzania
Nieprzypadkowo biżuteria ręcznie robiona jest wytwarzana z zachowaniem wyjątkowej pieczołowitości. Trudno znaleźć dwie takie same ozdoby. W produkcji handmade nie ma miejsca na seryjną powtarzalność, a to oznacza, że każdy produkt jest inny. Co więcej, forma i kształt wyrobu gotowego zależy w głównej mierze od tego, co w swoim asortymencie posiada sklep z półfabrykatami do wyrobu biżuterii. Czasem są to elementy ceramiki, szklane ozdoby, a niekiedy małe detale wykonane z kamieni szlachetnych. Bogatym asortymentem w tym zakresie może pochwalić się sklep Royal-Stone.pl.
Wyroby handmade — z czym je nosić?
Wiele osób uważa, że biżuteria robiona ręcznie to idealne rozwiązanie tylko na mniej oficjalne okazje. Ocena ta wynika przede wszystkim ze złego zrozumienia natury tej biżuterii. Owszem, elementy wykonane ze skóry, filcu i drewna z pewnością sprawdzą się w trakcie okazyjnych spotkań z bliskimi. Niemniej biżuteria handmade wykonana z kamieni szlachetnych sprawdzi się przede wszystkim podczas bardziej oficjalnych, a nawet biznesowych spotkań.
Jak wytwarza się biżuterię handmade?
Choć wytwarzana ręcznie biżuteria jest oryginalna i niestandardowa, to do jej wytwarzania stosuje się często sprawdzone techniki. Przykładem niech będzie metoda soutage, która polega na wpleceniu kamieni szlachetnych we wcześniej przygotowane sznurki o tej samej nazwie. Producenci biżuterii bardzo często korzystają też z metody polegającej na wypalaniu elementów szklanych, malowaniu ich i późniejszym nawlekaniu na sznurek lub specjalny drut. Jednym słowem: ludzka inwencja jest nieograniczona.
Biżuteria ręcznie robiona może stać się częścią praktycznie każdej, wyjściowej stylizacji. Z pewnością zaskoczy ona swym pięknem w znacznie większym stopniu niż powtarzalne modele ze złota, srebra i ich kolorystycznych wariacji.