Domowe sposoby na dokuczliwy kaszel u dziecka

0
1889

 

Sprawdź jak pomóc swojemu maluchowi kiedy dopada go suchy lub mokry kaszel.

Dokuczliwy, utrzymujący się kaszel, który od kilku dni męczy dziecko wywołuje niepokój każdej matki. Pamiętaj o tym, że nie każdy kaszel jest objawem przeziębienia lub grypy. Zamiast od razu biec do apteki, poczekaj i zastanów się co może być przyczyną pojawienia się kaszlu. Czy jest to kaszel suchy a może jednak mokry.
Sprawdź jak skutecznie zwalczyć kaszel domowymi sposobami oraz w jakich przypadkach lepiej nie ryzykować tylko skonsultować się ze specjalistą.

Bądź czujna!

Domowe sposoby na dokuczliwy kaszel u dzieckaJak każda mama musisz wykazać się niebywałą czujnością. Tylko uważna obserwacja malucha może dać Ci wstępną odpowiedź co jest przyczyną uporczywego kaszlu u dziecka.
Wsłuchaj się dobrze i postaraj się określić czy jest to kaszel suchy czy może jednak kaszel mokry. Sprawdź czy nie występują żadne inne objawy takie jak: gorączka, bóle gardła, katar – jeżeli tak, wskazywać to może na infekcję górnych dróg oddechowych lub początki innej choroby zakaźnej.
W Twoim domu żyją psy lub koty – kiedy maluch zaczyna się z nimi bawić właśnie wtedy dopada go kaszel? Prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Pod żadnym pozorem tego nie lekceważ! Powikłaniem nieleczonej alergii jest najczęściej astma, która jest o wiele groźniejsza dla zdrowia i trudniejsza w leczeniu.

Kaszel suchy a kaszel mokry – jak go odróżnić i leczyć

Kaszel suchy występuje w momencie, przesuszenia oraz podrażnienia błony śluzowej gardła. Pojawia się charakterystyczne uczucie drapania w gardle na co organizm odpowiada właśnie kaszlem. Może on wystąpić także w trakcie infekcji wirusowej lub bakteryjnej górnych dróg oddechowych, zazwyczaj nie łączy się go z zaleganiem flegmy. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, drażniący zapach perfum lub odświeżacza do powietrza, kurz na meblach itp. – wszystko to może wywoływać suchy kaszel.
Suchy kaszel, któremu towarzyszą duszności wskazywać może na stan zapalny tchawicy, zapalenie krtani bądź oskrzeli. Nie wiesz co zrobić? Wahasz się czy lepiej działać na własną rękę czy też może nie? W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem – po dokładnym zbadaniu dziecka, wyda on odpowiednie zalecenia i przepisze leki, które złagodzą uporczywe dolegliwości.

Czasami ciężko odróżnić jaki rodzaj kaszlu męczy dziecko. Nie zawsze jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Kaszel suchy ma to do siebie, że po upływie ok. 48 godzin zamienia się w kaszel mokry, szczególnie kiedy maluch skarżył się również na towarzyszące mu silne bóle gardła. Kaszel mokry charakteryzuje się występowaniem zalegającej wydzieliny, może on się utrzymywać (w zależności od przypadku i stosowanej terapii) nawet do kilkunastu dni a nawet tygodni.
W takiej sytuacji należy natychmiast odstawić syropy przeciwkaszlowe, których celem jest zahamowanie uporczywego kaszlu a zamiast tego podawać syropy wykrztuśne, które ułatwią dziecku pozbycie się flegmy z dróg oddechowych. Pamiętaj o tym by preparaty tego typu podawać tylko i wyłącznie do godziny osiemnastej – nigdy później! Podanie syropu dziecku bezpośrednio przed snem może zagrażać jego zdrowiu a nawet życiu – w bardzo prosty sposób i nieświadomie może zachłysnąć się wydzieliną podczas snu.
Kaszel mokry często jest objawem zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Zbagatelizowanie obu tych chorób może wiązać się z groźnymi powikłaniami, dlatego czym prędzej należy umówić malucha na wizytę z pediatrą. Ten z reguły zaleca środki rozrzedzające zalegającą wydzielinę, dzięki czemu dziecko łatwiej i szybciej się jej pozbędzie.

Leczenie domowymi metodami

Zastanawiasz się co możesz zrobić alby pomóc swojemu dziecku,który cierpi z powodu dokuczliwego kaszlu? Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche co źle wpływa na nasz układ oddechowy. Błona śluzowa jest przesuszona i podrażniona co skutkuje pojawieniem się kaszlu. Aby oddychało wam się lepiej zaopatrz się w profesjonalny nawilżacz lub jonizator powietrza. Pamiętaj także o nawilżeniu od środka – podawaj dziecku duże ilości rozgrzewających herbatek np. z syropem z czarnego bzu i miodu. Regularnie wykonuj popularne inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, delikatnie oklepuj plecy malucha – takie zabiegi ułatwią dziecku odkrztuszanie zalegającej flegmy.

Nie każdy kaszel wywołany jest przez infekcję jednak zawsze mniej swojego malucha na oku! W większości przypadków jest to zupełnie normalna reakcja organizmu, która ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych dziecka np. z kurzu. Zbyt intensywne zapachy oraz dym papierosowy również mogą wywoływać uporczywy kaszel u dzieci – w tych przypadkach możesz być zupełnie spokojna. W sytuacji kiedy to do kaszlu dochodzą także inne objawy (np. gorączka, duszności, powiększone węzły chłonne) należy bezzwłocznie skonsultować się z pediatrą, który prawdopodobnie zastosuje odpowiednią antybiotykoterapię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ