Flebologia czym się zajmuje?

0
987
Flebologia

Flebolog to lekarz, którego zadaniem jest diagnozowanie naczyń żylnych człowieka oraz leczenie wszelkich schorzeń z nimi związanymi. Ludzie skarżący się na zakrzepicę żył oraz żylaków korzystają z leczenia właśnie tego specjalisty. Ciekawostką jest to, że w Polskiej doktrynie naukowej niewyodrębnionej specjalizacji lekarza flebologa. Natomiast przyjęło się, że febolodzy, których specjalizacją jest właśnie leczenie układu żylnego nazywani się potocznie Flebologami. Flebologia jest to również wszelka profilaktyka chorób żył.

Kiedy skorzystać z porady lekarza flebologa?

Badania prowadzone w Polsce wykazały, że średnio 35% dorosłych kobiet i mężczyzn boryka się z problemami żył. Równie duże grono Polaków skarży się na owrzodzenia podudzi. Niestety niska świadomość społeczna przyczynia się do tego, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak niebezpieczne mogą być konsekwencję nieleczonych chorób żylnych. Mogą one prowadzić nawet do zatorów i zakrzepów! Lekarz flebolog powinien jak najszybciej przebadać chore miejsce. Uczucie ciężkości czy opuchlina wyczuwalna wieczorem w pobliżu kostek, łydek lub stóp może być alarmująca. To samo tyczy się sytuacji, gdzie na nogach zaczynają pojawiać się tzw. pajączki, które mogą okazać się przyczyną groźnej choroby zakrzepowej zwanej również zapaleniem żył, które rozwija się w danym fragmencie układu krwionośnego.

W jaki sposób Flebologia leczy chore żyły?

Jako iż nieleczone żyły mogą prowadzić do katastrofalnych dla zdrowia i życia skutków, takich jak: zakrzepy, nadciśnienie czy zator płucny specjaliści przygotowali wiele sposobów badania i leczenia wszelkich objawów chorób żylnych. Najprawdopodobniej jednym z pierwszych badań, które zaproponuje lekarz flebolog będzie wykonanie analizy żył za pomocą ultrasonografu Dopplera. USG tego typu pozwala na obrazowe zbadanie żył i tętnic. To na podstawie tego prześwietlenia specjalista będzie pewny, jaką terapie może przeprowadzić. Zdiagnozuje i oceni poziom zaawansowania schorzenia. Leczenie może być przeprowadzane poprzez zabiegi laserowe i ostrzykiwania, lecz może nawet skończyć się operacją. Warto nadmienić, że większość schorzeń żył może leczone być bez pobytu w szpitalu sama rekonwalescencja nie trwa długo, nie jest skomplikowana i nie wymaga długotrwałej rehabilitacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ