Fotoksiążka a fotoalbum, co wybrać?

0
2094
Fotoksiążka a fotoalbum, co wybrać?

Na rynku fotograficznym obok tradycyjnych zakładów fotograficznych do których możemy udać się w celu wywołania naszych zdjęć coraz częściej pojawiają się podmioty, które oferują nam przygotowanie i wydrukowanie unikalnej i wyjątkowej fotoksiążki. W ostatnich latach rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników fotografii amatorskiej. W ofercie firm pojawiają się dwa określenia: fotoksiążka oraz fotoalbum, które przez laików często używane są zamiennie. Ale czy słusznie? Sprawdzimy!

Fotoksiążka

Chyba każdy z nas wie, co to jest książka oraz fotografia. Dlatego logika podpowiada, że fotoksiążka jest połączeniem obu tych rzeczy. Foto, czyli zdjęcia, książka, która wielu osobom kojarzyć się będzie z tekstem, napisami, literkami. Fotoksiążka jest specyficzną książką, która wydrukowana została w technologii cyfrowej, a na jej stronicach znalazły się wybrane przez autora fotoksiążki zdjęcia, ale także opisy.

Fotoalbum

Pozornie nie różni się wiele od fotoksiążki. Też są w nim zdjęcia, też jest projektowany indywidualnie, z wykorzystaniem oprogramowania udostępnianego przez producenta, u którego zamawiamy fotorelację, więc czym to się właściwie różni? Otóż jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

Fotoksiążka vs. fotoalbum

Biorąc do ręki fotoksiążkę oraz fotoalbum od razu, na pierwszy rzut oka dostrzeżemy różnicę. A konkrety?

1.     Różnice w otwieraniu.

Widoczne są gołym okiem. W przypadku fotoksiążki, jest ona łączona na grzbiecie, jak tradycyjna książka.Taki sposób łączenia poszczególnych kartek sprawia, że nie ma możliwości, żeby obrazy na sąsiadujących strona rozłożyć w taki sposób, by stanowiły jeden obraz. Natomiast w przypadku fotoalbumu, obrazy na sąsiednich stronach drukowane są na na jednym arkuszu, przez co otworzenie albumu na danej stronie sprawia, że naszym oczom ukazuje się jeden, nieprzerwany przez łączenie widok.

2.     Sposób projektowania.

Projektując fotoksiążkę, wykonujemy projekt i wybieramy zdjęcia po kolei tak, jak mają zostać wydrukowane na kolejnych stronach. Przy czym należy pamiętać o tym, że część wybranego przez nas szablonu zostanie zasłonięty, w miejscu łączenia kolejnych stronic. W przypadku fotoalbumu, jeden projekt obejmuje dwie strony, sąsiadujące ze sobą, dzięki czemu po otworzeniu, projekt zachowa ciągłość, nie będzie miejsca łączenia, lecz widoczna będzie jedynie linia zgięcia.

3.     Sposób drukowania.

W fotoksiążkach wydruk poszczególnych kart odbywa się pojedynczo, a pierwsza oraz ostatnia – są kartami jednostronnymi. Natomiast w przypadku fotoalbumu wydruk wykonywany jest zawsze dla dwóch stron, co zapewnia ciągłość obrazu.

4.     Technika wydruku.

Tańsze są oczywiście fotoksiążki, dlatego są one wykonywane w tańszej oraz zdecydowanie szybszej technice druku cyfrowego. W przypadku fotoalbumu – wykorzystuje się naświetlanie na specjalnym, światłoczułym papierze srebrowym, co zdecydowanie poprawia jakość obrazów.

Co wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji klienta. Istotna jest na pewno różnica w cenie. Z racji tego, że fotoalbum wykonywane jest w innej technice, która podnosi jakość wydruku, jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Dlatego doskonałą alternatywą, która pozwoli na zachowanie najpiękniejszych wspomnień może być CEWE FOTOKSIĄŻKA, która pozwoli cieszyć się najpiękniejszymi chwilami przez długie lata.

Sposobów na zachwanie wspomnień jest wiele, Marta z bloga Czary Marty opisuje jak możesz wykorzystać wakacyjne zdjęcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ