Gwintowniki maszynowe oraz ręczne – jakie są i do czego?

0
1813
Gwintowniki

Gwintowniki są narzędziami wieloostrzowymi, służą do nacinania gwintów wewnętrznych we wcześniej przygotowanych otworach. Praca gwintownika przypomina wkręcanie śruby w otwór.

Wymiary gwintowników

W obróbce maszynowego, aby obrobić gwint wykorzystujemy jeden z dwóch gwintowników: przelotowy i nieprzelotowy z pełnym zarysem gwintu, jednak do obróbki ręcznej używany kompletu gwintowników, który składa się z dwóch gwintowników: zdzieraka i wykańczaka, może też składać się z trzech: zdzieraka, pośrednika oraz wykańczaka i poprawny gwint zostanie wykonany po dwóch bądź trzech przejściach.

gwintowniki ręczne

Gwintowniki ( kliknij tutaj )  dzielimy na te do gwintów walcowych i stożkowych, dodatkowo możemy wyróżnić gwintowniki do gwintów metrycznych, trapezowych, calowych i rurowych. Produkowane są one ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatki 5 % kobaltu, który zwiększa twardość samego narzędzia jak i również daje możliwość pracy w twardych, ciężko obrabianych materiałach, w trudnych warunkach i wysokiej temperatury. Występują również gwintowniki wykonane ze stali szybkotnącej kobaltowej proszkowanej HSSE-PM jak i w różnych wersjach bez pokrycia, z pokryciem i w zróżnicowanych nakrojach.

Rodzaje gwintowników

Gwintowniki maszynowe przeznaczone są do obróbki gwintów oraz materiałów. Produkowane są one przez firmę Fanar pochodzącą z Ciechanowa, Narex z Czech oraz Fra z Serbii.  Gwintowniki maszynowe występują jako metryczne oraz drobnozwojne, calowe G i zunifikowane i kilka innych.

Gwintowniki maszynowe ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-maszynowe.html ) możemy spotkać w dwóch rodzajach nakroju B i C lecz nakrój C może występować jako gwintownik skrętny oraz prosty.

gwintownik maszynowy

Nakrój B jest to nakrój prosty, przeznaczony do wykonywania otworów przelotowych. Gwintownik ten posiada na jego początku nacięcie, które podczas gwintowania powoduje wypychanie w dół wiórów powstałych podczas skrawania. Dzięki temu, że wióry nie pozostają w otworze, jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że gwint ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu.

Nakrój C to nakrój krótki, prosty który stosowany jest do otworów przelotowych jak i nieprzelotowych, ma on rowki wiórowe proste, w których magazynują się wióry powstałe podczas skrawania. Jest on gwintem uniwersalnym lecz nie jest on najlepszy do wykonywaniu większej ilości gwintów.

Nakrój C skrętny jest nakrojem krótkim stosowanym do obróbki otworów nieprzelotowych. Ma on rowki wiórowe skrętne, które wyprowadzają wióry w górę otworu. Dzięki temu wióry podczas wykonywania otworów nie zostają one w gwintowanym otworze i jest możliwość gwintowania wielokrotnego.

Gwintowniki maszynowe calowe rurowe stosuje sie do wykonywania gwintów w pełnych otworach. Wykonuje się gwint o kącie 55 stopni, są one w rozmaitych rozmiarach jak i parametrach. Gwintowniki są do pracy wysokowydajnej we wcześniej przygotowanych otworach na gwint. Stosować je można do wykonywania otworów przelotowych i nie przelotowych i występują one w Niemieckiej normie DIN 5156 co oznacza , że część robocza jest szersza od części chwytowej.

Gwintowniki ręczne występują w kompletach jak i pojedynczo, w zestawach znajdują się dwie bądź trzy sztuki gwintowników, które zapewniają wysoko jakościowy gwint. Budowa gwintownika składa się z: części roboczej, w której znajdują się ostrza oraz rowki wiórowe, części chwytowej oraz zbieraka kwadratowego. Wykonywane są głównie ze stali szybkotnącej HSS i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z 5% kobaltem oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej proszkowej HSSE-PM. Dostępne są w dwóch rodzajach pokrycia: z powłoką z azotku tytanu posiadający kolor żółty z oznaczeniem TiN oraz z powłoką z azotka tytanu – aluminiowego posiada on kolor fioletowo szary i oznaczenie TiAlN. Zawdzięczamy temu brak narostu na ostrzu oraz braku oporu skrawania.

Oprawki tylko do gwintowników ręcznych

pokrętło do gwintownika

Do pracy gwintownikami ręcznymi potrzebujemy odpowiedniego do nich pokrętła, który składa się z przedłużki i pokrętła do gwintowników. Gwintowniki w swej budowie mają zbierak kwadratowy, który oznaczany jest literą ”a”, za którego pomocą mocujemy gwintownik w pokrętle. Dostępne są dwa rodzaje pokręteł: pokrętło PBPc oraz Pokrętło do gwintowników z grzechotką. Na ich pomocą gwintowanie jest dużo łatwiejsze i sprawniejsze. Jedynym ich minusem jest mniejsza stabilność pracy.

Artykuł napsiany dzięki https://artykulytechniczne.pl

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ