Herbata rozkwitająca

0
1520
Herbata rozkwitająca

Herbata rozkwitająca bije ostatnimi czasy rekordy popularności, uważa się ją za królową herbat. Herbata rozwijająca się, jej historia powstania nie jest dokładnie znana, jednak była pijana już przez cesarzy, a także przez możnych pochodzących z dalekiego wschodu. Swój największy rozwój przeżyła w latach 80 ubiegłego wieku. Najbardziej popularna stała się w Chinach gdzie zaczęto ją produkować na skalę masową.

Herbata rozkwitająca – proces powstawania

Herbata rozkwitająca zwana też rozwijającą jest problematyczną dziedziną sztuki, ponieważ jej stworzenie jest niezwykle trudne i czasochłonne. Herbata ta wytwarzana jest ręcznie, ponieważ z najmłodszych listków herbaty tworzy się najróżniejsze kształty od grzyba, aż do cylindra czy też kulki.

Listki herbaty poddawane są specjalnym procesom, mającym na celu wytworzenie elastyczności kwiatu, który jest zaplątany w kulkę. Powstanie takiej kompozycji traw godzinę, a czasem nawet i dłużej. Herbata rozkwitająca w smaku jest bardzo dobra, ponieważ do jej wytworzenia zbiera się tylko młode listki, które są zdrowe.

Herbata rozkwitając – sposób zaparzania

Jeśli chodzi o sposób parzenia herbaty, głównym wymogiem jest chłodniejsza woda, ale ważne jest również kolejność, czyli najpierw wlewa się wodę dopiero potem dodaje się herbatę. Temperatura parzenia zależy również od rodzaju herbaty, ponieważ dla herbaty białej jest to 90-95 stopni, a dla zielonej tylko 85-90 stopni.

Każda kulka takiej herbaty może posiadać również dodatek innych kwiatów, które zmieniają nie tylko właściwości herbaty ale również jej smak. Herbatę rozkwitającą poleca zaparzać się w przeźroczystym czajniczku, ponieważ z przyjemnością ogląda się moment zaparzania czyli otwierania się kulki, aż do powstania z niej kwiatu.

Otwieranie się kulki jest niezapomnianym przedstawieniem, ponieważ wydobywa ona ze środka najróżniejsze kolory kwiatów. Należy również pamiętać, że kwiat można zalewać ponownie, wlewając mniej wody. Czas parzenia herbaty uzależniony jest od jej rodzaju.

Zielona herbata rozkwitająca

Herbata to powstaje z liści, które nie są poddawane procesowi fermentacji, a natychmiastowemu suszeniu. Dzięki zastosowaniu takiego procesu herbata ta ma delikatniejszy smak oraz zawiera więcej składników wartościowych i dobroczynnych dla naszego organizmu.

Biała herbata rozkwitająca

Biała herbata powstaje z tych pąków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć, dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że zawiera ona więcej polifenoli czyli związków mających silne działanie przeciwutleniające i antyoksydacyjne. Zbieranie odpowiednich pączków i listków do stworzenia tego rodzaju herbaty odbywa się tylko wiosną, a krzewy z których się je zbiera bardzo często osłania się przed nadmiarem słońca aby nie doszło do wytworzenia się chlorofilu. Zebrane pąki i najmłodsze listki więdną i zostają poddane procesowi suszenia. Biała herbata rozwijająca uważana jest za jeden z najdroższych gatunków herbaty na świecie.

Herbata rozkwitająca posiada wiele smaków i aromatów. Możemy wybierać spośród herbaty zielonej, białej, czarnej, ale też i smakowych kompozycji. Najczęściej herbata rozkwitająca to herbata bała i zielona, ponieważ czarna herbata daje zbyt ciemny napar i nie można w nim obserwować rozwijającego się kwiatu.

Napar powstający z herbaty może byś stosowany na najróżniejsze dolegliwości i ma właściwości orzeźwiające i pobudzające. Chroni organizm przed atakiem substancji szkodliwych, opóźnia efekty starzenia się skóry, a także ma udowodnione działanie przeciw nowotworowe. Herbata ta pomaga również w prawidłowej pracy układu pokarmowego, a co za tym idzie przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru w organizmie.

Napary zawierają dużo witaminy C, dzięki czemu przyczyniają się do podniesienia odporności organizmu, zredukowania stresu oraz napięć. Częste picie tego rodzaju herbat ma również dobroczynny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Ze względu na dobroczynne działanie herbat rozkwitających ale i samego wizualnego spektaklu parzenia herbaty warto po nie sięgnąć i napawać się przyjemnością z ich picia.

Źródło: http://avisadecor.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ