Hiperglikemia- jak zapobiegać?

0
3068
Hiperglikemia- jak zapobiegać

Niestety aktualnie jedną z chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca, która po prostu charakteryzuje się za wysokim poziomem cukru we krwi zwanym hiperglikemią. Przyczyna tego stanu tkwi zazwyczaj w nieprawidłowej produkcji albo niewłaściwym działaniu insuliny wydzielanej przez nasze komórki beta trzustki. Odpowiednio kontrolowana oraz leczona cukrzyca zapobiega jednak hiperglikemii, której objawy są bardzo niebezpieczne dla człowieka.

Przyczyny

Główną przyczyną nadmiaru cukru w naszym organizmie jest niezdiagnozowana i dłużej nieleczona cukrzyca albo źle dobrana dawka insuliny. Objawy bardzo wysokiego cukru we krwi mogą pojawić się też w okresie infekcji, dlatego że rośnie wówczas zapotrzebowanie organizmu na insulinę oraz może jej po prostu nie wystarczać do prawidłowej obsługi cukru we krwi. Hiperglikemia może także pojawiać się na skutek stosowania nieprawidłowej diety zawierającej zbyt dużą ilość węglowodanów prostych. Zbyt wysoki cukier może być także skutkiem niewystarczającej aktywności fizycznej albo efektem ubocznym stosowania niektórych leków na jakieś inne schorzenia.

Objawy

Właściwy poziom cukru we krwi, który jest badany na czczo, nie powinien przekroczyć 100 mg/dl. Jeżeli przeprowadzone badanie wykazuje na przykład 126 mg/dl – poziom cukru jest zbyt wysoki i właśnie wtedy mamy do czynienia z hiperglikemią. Zauważalne objawy to: zbyt częste oddawanie moczu, a także suchość w ustach, sucha skórasenność, a czasami też wielokrotne infekcje.

Hiperglikemia- jak zapobiegaćRóżne rodzaje hiperglikemii- Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiaru cukru w ludzkim organizmie:

  • Hiperglikemia na czczo – występująca minimum 8 godzin po posiłku, we krwi utrzymuje się wtedy stężenie cukru wyższe niż 126 mg/dl
  • Hiperglikemia występująca po posiłku – poziom glukozy we krwi przewyższa wtedy 180 mg/dl

Leczenie i zapobieganie

Prawidłowe leczenie już powstałej cukrzycy, to przyjmowanie dawek leków, ściśle ustalonych przez lekarza które daje nam możliwość unikania stanów, w których na przykład byta dużo glukozy pojawia się we krwi nagle i niespodziewanie. Dlatego regularne posiłki, ograniczenie spożywania tłuszczów i zwiększenie ilości warzyw oraz owoców w codziennej diecie sprzyjają utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru. Hiperglikemia występuje jednak rzadziej u osób aktywnych fizycznie, które ćwiczą przynajmniej 2,5 godziny tygodniowo. Nie zaleca się także spożywania nadmiernych ilości alkoholu.

Możliwe powikłania

Długo utrzymujący się zdecydowanie za wysoki z poziom cukru może niestety spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Istnieje też duże zagrożenie uszkodzenia naszych naczyń zlokalizowanych w gałce ocznej, co niestety może prowadzić nawet do powstania zaćmy. U osób cierpiących na hiperglikemię występuje też zwiększone ryzyko chorób wieńcowych, uszkodzenia nerek i neuropatii.

Leczenie

Jeżeli już wystąpi hiperglikemia w naszym organizmie, postępowanie powinno być dostosowane do stanu chorego:

  • Jeżeli chory jest nieprzytomny – należy natychmiast w takiej sytuacji wezwać pogotowie oraz ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej. W takiej sytuacji najczęściej jednak występuje konieczność podłączenia kroplówki oraz podania insuliny.
  • Jeżeli chory nie stracił dotąd świadomości, powinien jednak przyjąć dużą ilość wody z solą, która pomoże mu usunąć nadmiar cukru z organizmu, a też zapobiegnie odwodnieniu. Hiperglikemia albo wysokie stężenie glukozy we krwi to niestety poważny problem zdrowotny dla wielu osób cierpiących na cukrzycę. Właśnie najczęstszą przyczyną takiego schorzenia jest nieprawidłowe zarządzanie cukrzycą, czy też brak kontroli nad jej przebiegiem, a także niejednokrotnie niestosowanie się do zaleceń lekarza. Diabetycy powinni po prostu stosować odpowiednią dietę oraz regularnie ćwiczyć. Wszystkie te działania dopiero razem pozwolą zapobiegnąć hiperglikemii. Jeżeli już chorujesz na cukrzycę, powinieneś stosować się dokładnie do zaleceń lekarza. Kontrola przebiegu takiego schorzenia pozwoli na uniknięcie późniejszych groźnych powikłań. Badania hiperglikemii na czczo oraz po posiłku to podstawowe środki prewencji. Nie zapominaj także o regularnym przyjmowaniu leków oraz insuliny. Ponadto, zadbaj także o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pamiętaj, że lepiej jest przecież zapobiegać niż leczyć.

Jak więc zapobiegać hiperglikemii?

Aby zbyt wysoki poziom cukru we krwi nie stał się naszym problemem, należy kontrolować ilość spożywanych na co dzień węglowodanów, a także regularnie badać poziom cukru we krwi, oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Jeżeli jednak badania wykażą obecność tak zwanych ketonów w moczu, konieczne jest wtedy zaprzestanie ćwiczeń. Ponadto, warto jest też skonsultować się z lekarzem, kiedy hiperglikemia pojawia się zbyt często.

Osoby chore mają bowiem wpływ na poziom cukru we krwi. Regularne ćwiczenia, a także prowadzone badania i właściwa dieta pozwalają na obniżenie poziomu glukozy. Jeżeli jednak pomimo podjętych kroków u cukrzyka wciąż często występuje hiperglikemia, nie należy jej ignorować. Wizyta u lekarza specjalisty i rozpoczęcie leczenia pozwalają uniknąć bardzo poważnych następstw, zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ