Jak inwestować by zarobić?

0
1442

Inwestycje to główny filar gospodarki każdego państwa. Odpowiednie zarządzanie pieniędzmi, handlowanie, obrót funduszami, czy też funkcjonowanie giełdy, sprowadza się do jednego podstawowego czynnika – Chcemy zarobić. Stąd też oficjalna definicja inwestycji mówi nam o tym, że jest to (w ujęciu ekonomicznym) nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału. Innymi słowy jest to wyrzeczenie się obecnych korzyści finansowych, na rzecz możliwych przyszłych korzyści. Inwestować może każdy i wbrew ogólnej opinii nie jest to związane tylko z pieniędzmi w czystej postaci. Można to wyjaśnić na prostym przykładzie. Posiadając pewne fundusze na koncie, możemy je przeznaczyć kupując np. akcje pewnej firmy. W ten sposób inwestujemy w nią. W momencie gdy ta firma zacznie zarabiać coraz więcej i jej wartość rynkowa wzrośnie, automatycznie wzrośnie wartość akcji przez nas zakupionych. W efekcie możemy je sprzedać i uzyskać znacznie więcej pieniędzy niż wydaliśmy na początku. Inną formą inwestycji jest wykorzystanie obecnie posiadanych pieniędzy i wykupienie sobie np. kursu językowego. Mimo, że przez dłuższy czas nie przyniesie to nam żadnego zysku, to gdy nauczymy się już nowego języka będziemy mogli np. podjąć pracę z nim związaną, a dzięki temu zarobić pieniądze – jest to inwestowanie w siebie.

Skupmy się jednak na inwestycjach finansowych, wykorzystujących różnego rodzaju instrumenty. W pierwszej kolejności musimy ustalić jaki rodzaj inwestycji nas interesuje, a także ocenić jakim kapitałem możemy obracać. Inwestycje dzielimy na 3 rodzaje. Pierwszy z nich odnosi się do długości ich trwania, czyli ile czasu możemy czekać być uzyskać zysk. Wyróżnia się krótko (poniżej 1 roku) i długo-terminowe (powyżej 1 roku). Ponadto zgodnie z tym co wspomniano wcześniej dzielimy je pod kątem przedmiotu inwestycji i tutaj wyróżnia się finansowe, rzeczowe, jak i kapitał ludzki. Ostatnia grupa odnosi się do celu inwestycji, w niej zawarte jest kilka różnych rodzajów jak np. rozwojowe, strategiczne, itp., które mówią nam o tym do czego dąży nasza inwestycja. Nim jednak podejmiemy decyzję co do wyboru rodzaju, wpierw musimy zastanowić się nad możliwościami naszego kapitału. W teorii każdy może rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami, czy to wykorzystując odpowiednie strony internetowe jak np. giełdy forex, czy też skorzystać z usług domów maklerskich posiadając nawet 100 zł. Niemniej jednak w praktyce (przynajmniej w Polsce) tak niska suma pieniędzy nie jest możliwa do inwestowania (programy online mają minimalną wpłatę wynoszącą kilkaset złotych). Dlatego też odpowiedni kapitał to podstawa by móc inwestować na giełdzie.

Pojawia się więc pytanie co zrobić gdy nie mamy zbyt wielu pieniędzy, a jednak chcielibyśmy pomnożyć ich ilość. Możliwość jest kilka, w tym m. in. inwestowanie w swój rozwój, gromadzenie pieniędzy i umiejscowienie ich na lokacie, czy też kupno bonów skarbowych lub obligacji (umożliwiają to niektóre banki np. PKO).

http://www.menis.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ