Jak korzystać z fiszek?

0
952
Jak korzystać z fiszek

Fiszki są jednym z klasycznych narzędzi do nauki i nie bez powodu. Pomagają przyswoić informacje poprzez aktywne przypominanie. Pobudzają mózg do pracy, dzięki czemu uczysz się szybciej. Sprawdź, jak z nich korzystać, aby zmaksymalizować efekty!

Podstawowe błędy

Nie twórz fiszek, które zachęcają do wkuwania słówek na pamięć. Upewnij się, że zachęcają do świadomego przypominania. Dzięki temu skupisz się na słówkach, które przydadzą się w rzeczywistych sytuacjach. Pamiętaj, aby łączyć fiszki z innymi metodami nauki. Możesz być wtedy, że wyniesiesz wtedy więcej korzyści.

Zapisałeś się na kurs języka włoskiego? Zastanawiasz się, jak szybciej opanować wiadomości przekazywane na zajęciach? Sięgnij po fiszki! Korzystając z takiej metody, tworzysz silne ścieżki neuronowe. Dzięki nim szybciej przypomnisz sobie przyswojone wcześniej informacje.

Mieszaj obrazki i słowa

Dodając obrazki do fiszek, sprawisz, że słówka i zwroty utkwią w Twej pamięci. W psychologii poznawczej istnieje koncepcja zwana efektem wyższości obrazu. Badacze twierdzą, że szybciej zapamiętujemy obrazki niż słowa. Kiedy myślimy o tym z perspektywy ewolucji, ma to sens. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zastąpić słowa na fiszkach zdjęciami. Nasz mózg jest zaskakująco adaptacyjny. Połączenie obrazów i słów działa zdecydowanie lepiej niż same obrazy. Dodając obok zdjęć zdania lub nawet pojedyncze terminy, szybciej je przyswoisz.

Podziel złożone koncepcje na wiele zagadnień

Fiszki

Niektóre koncepcje lub pomysły są zbyt złożone, aby można je było ująć w jednym pytaniu. Należy je wtedy rozbić na wiele zagadnień. Dzięki temu wyniesiesz więcej korzyści z fiszek. Pamiętaj, że Twoim celem nie jest wypełnienie karteczek punktami i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Najefektywniejsze fiszki zawierają jedno pytanie, po którym następuje konkretna odpowiedź. Nie zmuszaj swojego mózgu do zapamiętywania złożonej wypowiedzi. Łatwiej przetwarza prostsze informacje, dlatego podziel dłuższe zagadnienia na krótsze i prostsze.

Fiszki służą do testowania, a nie podsumowania

Używaj fiszek do sprawdzania swojej wiedzy, a nie tylko jako formę podsumowania notatek. Na awersie karty zapisz kluczowy termin lub pytanie. Na odwrocie fiszki odpowiedz na to pytanie lub napisz definicję. Spróbuj odgadnąć odpowiedź/definicję, zanim odwrócisz karteczkę. Podsumowanie notatek ma jakąś wartość. Tworzenie notatek własnymi słowami wymaga przetworzenia informacji i stworzenia połączeń w mózgu. Dalsze podsumowanie tych zagadnień wymaga określenia kluczowych punktów i dokonania wyboru między informacjami. Z drugiej strony, nie czerpiesz korzyści, gdy ponownie czytasz notatki.

Użyj powtarzania z odstępami, aby zapamiętać swoje fiszki

Takie karteczki są szybkim i wygodnym narzędziem do samodzielnego testowania. Potęgę fiszek możesz sobie uświadomić dopiero wtedy, gdy poświęcisz wystarczająco dużo czasu na ich przejrzenie. Wspomniana technika polega na wielokrotnym testowaniu siebie w odstępach czasu zależnych od tego, jak dobrze znasz konkretne słówka i zwroty. Pamiętaj, aby najwięcej czasu spędzić na tych pojęciach, których najtrudniej się nauczyć i zapamiętać. Czas między kolejnymi testami powinien być krótki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nic Ci nie umknie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ