Leczenie uzależnień jest tematem, wokół którego narosło wiele nieprawdziwych czy wręcz szkodliwych mitów. Jak każda psychoterapia, ta również może stanowić fascynującą przygodę i proces, w wyniku którego całe nasze życie zmieni się na lepsze. Aby tak się stało, należy jednak starannie dobrać ośrodek terapeutyczny oraz wykorzystywane metody. Jak wyleczyć alkoholizm?
Czy istnieje prosty sposób na wyleczenie alkoholizmu?
Chyba każdy chory chciałby dowiedzieć się, jak leczyć alkoholizm w sposób szybki, prosty i niewymagający wysiłku. Niestety w tej kwestii nie ma dróg na skróty: nałóg nigdy nie powstaje w ciągu jednego dnia lub tygodnia, a tym samym nie da się go pozbyć w równie krótkim czasie. Nie istnieje żaden cudowny lek mogący usunąć wszystkie dolegliwości związane z wieloletnim nadużywaniem substancji psychoaktywnej oraz psychiczną i fizyczną zależnością. Jeszcze nie tak dawno powszechnie stosowaną metodą terapii były tzw. „wszywki”, czyli esperal. W rzeczywistości jednak sposób ten nie oddziaływał na psychologiczne mechanizmy nałogu, a na domiar złego stanowił realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Jedynym sposobem na doprowadzenie do trwałej abstynencji jest gotowość do zagłębienia się we własne emocje i słabości, a także do ciężkiej pracy nad zmianą przyzwyczajeń.
Czy alkoholik już zawsze będzie alkoholikiem?
Zastanawiając się nad tym, jak leczyć alkoholizm, nie sposób nie dotknąć tematu samego celu terapii uzależnień (więcej o tym tutaj: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-leczyc-alkoholizm/). Niektórych może zdziwić fakt, iż nie jest nim całkowite wyleczenie, a jedynie doprowadzenie do remisji, czyli usunięcia objawów. Dzieje się tak, ponieważ alkoholizm jest chorobą chroniczną i nieuleczalną, co oznacza, że towarzyszy chorym już przez całe życie. Nie da się odzyskać raz utraconej kontroli nad piciem. Można jednak doprowadzić do trwałej abstynencji, która jest jedynym gwarantem zdrowego, szczęśliwego życia po terapii. Aby zachować trzeźwość, należy nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, które zwiastują rychły nawrót. Oprócz tego podstawą filozofii zdrowienia jest tzw. program HALT (ang. hungry – głodny, angry – rozzłoszczony, lonely – samotny, tired – zmęczony) zakładający zdrowy tryb życia, unikanie frustracji i stresu oraz otaczanie się życzliwymi, wspierającymi ludźmi.
Gdzie można leczyć alkoholizm?
Terapia uzależnienia od alkoholu może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie ambulatoryjne, czyli odbywające się w miejscu zamieszkania chorego. Do wyboru mamy terapię indywidualną w gabinecie psychologicznym, spotkania grup wsparcia, mityngi AA oraz zajęcia na oddziałach dziennego pobytu. Najlepsze efekty daje połączenie kilku różnorodnych technik, które się wzajemnie uzupełniają. Jeszcze skuteczniejszy bywa zwykle pobyt w zamkniętym ośrodku terapeutycznym, w którym pacjenci mają stały dostęp do personelu medycznego oraz oddają się pracy and sobą przez większą część dnia. Dodatkowym plusem jest zmiana środowiska i możliwość uniknięcia różnego typu pokus. Na początku trzeźwienia zagrożeniem mogą być nawet takie czynniki jak zapach lub widok alkoholu, przebywanie w miejscu, w którym się piło czy kontakt z innymi pijącymi osobami. Czasowe zamieszkanie w placówce z pewnością zapewnia bardziej kompleksową opiekę, a co za tym idzie – szybsze efekty leczenia.
Przeczytaj też: http://www.30wtrampkach.pl/metody-leczenia-alkoholizmu/
Jak leczyć alkoholizm?
Nałóg jest bardzo złożoną chorobą, opierającą się na wielu filarach, obejmujących emocje, sposoby myślenia, przekonania oraz schematy działania. W związku z tym jego terapia również musi uwzględniać różne punkty widzenia oraz wykorzystywane techniki. Pytanie: „jak leczyć alkoholizm?” nie należy do tych, na które można odpowiedzieć jednym zdaniem. Podczas pobytu w ośrodku terapeutycznym pacjenci mają styczność z różnymi specjalistami oraz różnorodnymi metodami leczniczymi. Podstawą jest oczywiście psychoterapia, zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Oprócz tego niezwykle ważny jest trening umiejętności społecznych (zwłaszcza asertywności) oraz psychoedukacja. Wiele placówek wykorzystuje także mniej standardowe sposoby leczenia, np. terapię par, terapię rodzinną, hipnozę, arteterapię, filmoterapię oraz zajęcia sportowe. Dopiero połączenie tych wszystkich oddziaływań daje szansę na dogłębne przepracowanie problemu i trwałą poprawę.