Bardzo często wiele osób zmaga się z różnymi problemami związanymi z oczami. A przecież każdy wie, że należy dbać o swoje oczy. Jedną z częściej pojawiających się chorób oczu jest zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek to choroba okulistyczna, która może przybierać różne formy. Najczęściej choroba ma przyczyny infekcyjne lub nieinfekcyjne.
Jak rozpoznać zapalenie spojówek?
Jeśli doszło do zapalenia spojówek, to bardzo często występują charakterystyczne objawy, które świadczą o chorobie. Przede wszystkim przy zapaleniu spojówek dochodzi do łzawienia oczu. Bardzo często łzawieniu towarzyszy także pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Jeśli któryś z tych objawów pojawi się i nie znika po podaniu kropli do oczu, to należy udać się do okulisty. Nie wolno lekceważyć problemów, które pojawiają się w związku z oczami. Bo nieleczone zapalenie może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, które potem będzie już ciężko wyleczyć. A przecież nikt nie lubi chodzić do lekarza.
Leczenie zapalenia spojówek
Pierwszą i podstawową sprawą jest wybór okulisty, jeśli doszło do zapalenia spojówek. Należy udać się do gabinetu, który jest sprawdzony lub polecony przez kogoś znajomego lub z rodziny. Przed wizytą można zapoznać się z informacjami na temat zapalenia spojówek i przygotować się na wizytę. Informacje można znaleźć między innymi na stronie wrosinski.pl/zapalenie-spojowek/. Za pośrednictwem strony można także skontaktować się z okulistą i umówić na spotkanie.
Leczenie zapalenia spojówek zależy od rodzaju tego schorzenia. Jeśli choroba wywołana została przez bakterie, to najczęściej leczenie odbywa się przy pomocy antybiotyków lub innych tabletek, które powstrzymają infekcję. Jeśli zapalenie spojówek pojawiło się z przyczyn wirusowych, to leczenie najczęściej polega na zakrapianiu oczu. Takie schorzenie po prostu znika samoczynnie po kilku dniach.
Jak dochodzi do zapalenia spojówek?
Zapalenie spojówek może pojawić się w przypadku zakażenia wirusowego, a więc w przypadku gdy osoba ma zainfekowane górne drogi oddechowe. Bardzo często do zapalenia dochodzi także z powodów alergicznych. Może także dojść do zapalenia w przypadku, gdy ktoś przebywa bardzo długo w miejscu, gdzie jest dużo dymu papierosowego. Schorzenie może zostać wywołane przez kurz i brud.
Jak dbać o wzrok?
Choroby oczu pojawiają się u wielu osób, szczególnie już w średnim wieku. Bardzo wiele osób po 50 nosi już okulary lub zmaga się z różnymi dolegliwościami związanymi ze wzrokiem. Aby zapobiegać takim problemom można domowymi sposobami dbać o wzrok. Przede wszystkim należy minimalizować pracę przy komputerze. Jeśli nie jest to możliwe, to należy robić sobie co godzinę przerwę przynajmniej 5 minutową i odwrócić wzrok od monitora. Najlepiej skierować go przez okno i patrzeć na drzewa, niebo. Oczywiście należy także stosować zdrową dietę. Przede wszystkim codziennie powinno zjadać się owoce i warzywa. Szczególnie polecanym warzywem jest marchewka, która zawiera karoten, a ten korzystnie wpływa na wzrok.