Jak obliczyć koszt instalacji systemu inteligentnego domu

0
1709
Jak obliczyć koszt instalacji systemu inteligentnego domu

Nowoczesne budownictwo to nie tylko energooszczędne materiały, okna o wysokim współczynniku izolacji termicznej czy modne aranżacje wnętrz. Coraz częściej budując dom, już na etapie prac instaluje się system inteligentnego sterowania domem. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

Dom inteligentny – czy jest nam potrzebny?

Inteligentny dom to coś więcej niż nowoczesna zabawka, którą możemy pochwalić się przed znajomymi. Możliwość sterowania poszczególnymi urządzeniami bez konieczności ruszania się z miejsca, a nawet bez konieczności przebywania w domu, to nie tylko wygoda, ale też spora oszczędność. Wiele procesów zostało zautomatyzowanych, np. ogrzewanie. Inteligentny dom nie bez powodu zyskał taką, a nie inną nazwę. Po wyposażeniu w odpowiednie czujniki i regulatory sam wie, kiedy włączyć, a kiedy wyłączyć ogrzewanie. Podobnie można zaprogramować sterowanie klimatyzacją, wentylacją czy oświetleniem. Poczynione w ten sposób oszczędności z nawiązką pokryją koszt instalacji systemu sterowania domem inteligentnym.

Podstawowe funkcje inteligentnych domów

Do najczęściej wykorzystywanych w systemach inteligentnego sterowania domem modułów należą:

  • system sterowania oświetleniem,
  • system sterowania ogrzewaniem,
  • system sterowania klimatyzacją,
  • system sterowania wentylacją,
  • system sterowania roletami i żaluzjami,
  • system monitoringu
  • system sterowania urządzeniami audio i video.

Wszystkimi powyższymi systemami można sterować za pomocą panelu dotykowego lub po zintegrowaniu inteligentnego domu z aplikacją mobilną za pomocą tableta lub smartfona. Możliwe jest także wykorzystanie komputera.

Zobacz: Co możesz robić zdalnie w swoim domu? – nowoczesne technologie inteligentnego domu

System sterowania inteligentnym domem – jaki to koszt

Koszt montażu systemu sterowania inteligentnym domem może wydawać się duży, jednak na tle wszystkich wydatków związanych z budową stanowi zaledwie niewielki ułamek. Trzeba przy tym pamiętać, że to inwestycja, która z czasem się zwróci i jeszcze przyniesie zyski. Najtańszy system można mieć już za około dziesięć tysięcy złotych. Za bardziej zaawansowany trzeba będzie zapłacić nawet dziesięć razy więcej. Cena jest bardzo płynna i uzależniona od stopnia zaawansowania systemu. W praktyce nie ma dwóch takich samych domów i dwóch takich samych systemów. O wycenę najlepiej poprosić wyspecjalizowaną firmę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ