Jak podlewać storczyki? O metodach i sposobach nawadniania storczyków

0
834
Storczyki

Storczyki to bez wątpienia kwiaty, które w szczególny sposób ozdabiają nasze wnętrze. Dlaczego? Ze względu na ich wyjątkową kolorystykę, która wpasuje się w wiele różnorodnych aranżacji. Ponadto, storczyki kwitną bardzo długo i bardzo często. Są więc ozdobą pokoju przez większą część roku. Oczywiście to wszystko pod jednym bardzo ważnym warunkiem: jeśli będziemy odpowiednio nawadniać nasze roślinki. Wobec tego, jak podlewać storczyki, aby cieszyć się pięknymi kwiatami jak najczęściej? O tym w dzisiejszym artykule.

Jaką metodą podlewać storczyka?

Mamy dwa podstawowe sposoby nawadniania storczyków. Z obserwacji wynika, że żadna z nich nie przynosi lepszych lub gorszych efektów od drugiej. Pierwsza z nich polega na zwykłym podlaniu storczyka, czyli np. za pomocą konewki. Uważamy przy tym, aby nie zamoczyć miejsca, w którym łączą się liście. Mogłoby to spowodować rozwój grzyba, co w konsekwencji może nawet zabić naszego storczyka. Storczyka podlewamy na tyle obficie, aby jego korzenie stały się soczyście zielone. Powinniśmy robić to np. nad zlewem, ponieważ woda będzie od razu przelewać się przez doniczkę.

Jak podlewać storczyki drugą metodą? Polega ona na zamoczeniu całej doniczki w naczyniu wypełnionym wodą np. w misce. Możemy moczyć naszą roślinkę przez nawet pół godziny. Jej korzenie będą przez cały ten czas nawadniać się. Wodę pobierze również kora, która przez dłuższy czas będzie ją oddawała korzeniom.

Jaką wodą podlewać storczyka?

Interesując się tematem storczyków, można szybko trafić na informację, że najlepiej jest je podlewać wodą przegotowaną lub destylowaną. Wynika to z faktu, iż woda ta nie jest aż tak twarda. Poleca się również deszczówkę, która podobno świetnie wpływa na uprawę storczyków. Wiele osób jednak nadal twierdzi, że podlewanie storczyka zwykłą wodą nie powinno mu zaszkodzić. Dowiadujemy się przy tym, że storczyki niektórych osób mają się całkiem dobrze a nawadniane są wodą z kranu. Może to wynikać z faktu, że w każdym miejscu woda z kranu jest nieco inna oraz każdy storczyk trochę inaczej będzie reagował na różne bodźce. Najważniejsze to dostosować odpowiednią pielęgnację do naszej rośliny. Powinniśmy przy podlewaniu również pamiętać o temperaturze wody. Najlepiej, jeśli będzie ona letnia. Storczyki w naturze raczej nie są oblewane lodowatą, bądź nawet zimną wodą.

Jak często podlewać storczyki?

Równie ważną kwestią, jak metoda podlewania i jakość wody jest częstotliwość. Podlewanie storczyków powinno odbywać się zawsze, wtedy gdy jego korzenie tracą swój soczyście zielony kolor. Stają się wtedy szarawe bądź srebrzyste. Dlatego tak ważna jest, obserwacja korzeni. Pomóc nam może w niej przezroczysta doniczka. To w znacznym stopniu ułatwia pielęgnacje storczyków. Nie zapominamy bowiem o tym, że roślinę trzeba podlać. Odpowiadając więc na pytanie, jak podlewać storczyki tak, aby nigdy nie robić tego za wcześnie albo za późno, możemy powiedzieć, że tylko za pomocą obserwacji. To wymienione powyżej znaki dawane przez storczyka decydują o konieczności podlania albo jej braku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ