Jak przebiega kremacja zwłok?

0
1691
Jak przebiega kremacja zwłok?

Czasem zastanawiamy się nad tym, co stanie się z naszym ciałem po śmierci. Coraz częściej sami decydujemy się na kremację jeszcze za życia lub jako rodzina decydujemy za bliskiego, biorąc pod uwagę jego życzenie.

Trudna, rodzinna decyzja

Gdy umiera nam ktoś bliski, stajemy przed trudną decyzją, czy zdecydować się na tradycyjny pochówek, czy skremowanie ciała. Często zdajemy się na wolę zmarłego, przypominając sobie, czy życzyła sobie kremacji. Taką wolę zmarły może nawet pozostawić na piśmie, by oszczędzić rodzinie tego rodzaju dylematów po swoim odejściu.

Zdarza się jednak, że nie mamy wyjścia i powinniśmy zdecydować się na kremację. Są to takie przypadki, kiedy ciało uległo rozczłonkowania w wyniku wypadku, spalenia, czy innego czynnika zewnętrznego. Urna z prochami w takiej sytuacji oszczędza rodzinie przykrego i pełnego cierpienia widoku ukochanej osoby. 

Choć nie jest to regułą, to w takim przypadku organizuje się ceremonię pożegnania z ciałem bliskiego, a dopiero po tym, zgodnie z życzeniem rodziny, dom pogrzebowy przygotowuje ciało do kremacji.

Kremacja czy tradycja?

Choć jest to już coraz rzadziej praktykowane, to jednak w niektórych instytucjach kościelnych pogrzeb osoby skremowanej nie jest traktowany tak samo, jak tradycyjny pochówek. Nie mniej jednak Kościół katolicki jest przychylny kremacji i jak najbardziej jest ona dopuszczalna przy zachowaniu pewnych zasad. Prawo kanoniczne zabrania rozsypywania prochów oraz ich przechowywania i robienia z nich pamiątek. Jeśli decydujemy się na kremację wraz z pogrzebem i pochówkiem urny na cmentarzu, to Kościół nie powinien sprzeciwiać się tej formie. 

Etapy kremacji

Jeżeli już zdecydujemy się na skremowanie ciała zmarłej osoby, powinniśmy jak najszybciej ustalić dzień i godzinę kremacji, z uwzględnieniem ewentualnej ceremonii pożegnania ciała przed. W tym powinien pomóc nam wybrany przez nas dom pogrzebowy zajmujący się usługą kremacji, taki jak kalla.warszawa.pl, który oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe oraz piec krematoryjny. Warto także dowiedzieć się, czy jest możliwość uczestnictwa najbliższych w procesie kremacji w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. 

Piec krematoryjny wygląda zazwyczaj jak wielka stalowa szafa, a ciało wprowadzane jest do niej w specjalnej trumnie. Następnie generowana jest odpowiednia temperatura, a sam proces trwa ok. 2 godziny. Operator pieca znajduje się w biurze obok i kontroluje całość procesu. Na koniec prochy zostają umieszczone w urnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ