Bywa, że rodzicom zależy na wysłaniu dzieci na półkolonie, ale one same nie palą się do tego pomysłu. Powodów może być bardzo dużo, ale większość łatwo obalić kilkoma argumentami, które mogą wzbudzić entuzjazm w opornych.
Zajęcia i nowe hobby
Półkolonie dla dzieci to okazja do znalezienia nowego hobby. W czasie roku szkolnego niewiele jest czasu na próbowanie nowych rzeczy lub rozwijanie zainteresowań, a wakacje i półkolonie dają taką możliwość. Warto pokazać dziecku, jak ciekawie będzie spędzało czas, co nowego zrobi i wyjaśnić jak fajne to może być. Nie zapominajmy jednak o włączeniu dziecka w proces decyzyjny – pokażmy mu alternatywy, zapytajmy, czego chciałoby spróbować i wspólnie wybierzmy półkolonię dla dzieci lub, jeśli to niemożliwe, negocjujmy – jeśli okoliczne półkolonie nie oferują konkretnych zajęć, to może sami po nich nauczymy dziecko czegoś, co je interesuje? To może być argument negocjacyjny, który przekona dziecko, że coś za coś – spędzi trochę czasu na półkoloniach, a później z rodzicami.
Zabawa
Nie podkreślajmy jednak tylko, że półkolonie dla dzieci są okazją do nauki nowych rzeczy. To także czas na świetną zabawę, wszak mamy wakacje i dzieci przede wszystkim chcą odpocząć i się bawić, zwłaszcza po roku szkolnym pełnym wyzwań i nauki. Wyjaśnijmy, że będą miały na wszystko mnóstwo czasu na półkoloniach dla dzieci, poznają nowe zabawy z nowymi kolegami i będzie to okres, który później będą świetnie wspominać. To ważne, bo skupienie się na samej nauce może brzmieć zniechęcająco – przecież przez poprzednie miesiące dzieci w zasadzie nic nie robiły.
Nowi koledzy
Jeśli zabawa i nowe doświadczenia nie pomagają, to większość dzieci zachęca perspektywa nowych znajomości. Szczególnie w czasie dzieciństwa i wczesnej nastoletniości kontakty z rówieśnikami i poznawanie nowych kolegów jest dla dzieci atrakcyjne. Wtedy też zawierane są przyjaźnie, które trwają całe życie, więc warto stwarzać dzieciom okazje do kontaktów z rówieśnikami. Dzieci nieśmiałe także powinny być zachęcane w tym kierunku, ponieważ łatwiej im się przełamać niż później dorosłym. Warto więc stworzyć w wyobraźni dziecka wizję przyjaciół i pomagać mu w ich zdobyciu wysyłając m.in. na półkolonie dla dzieci, a później rozmawiając o nowych kolegach.