Jak radzić sobie z próchnicą?

0
1505

Narażone na nią są dzieci, ale bardzo często dotyka też dorosłych. Próchnica potrafi skutecznie utrudnić życie, a także znacząco odchudzić nasz portfel. Jeżeli jednak zadbamy o to, aby nasza higiena jamy ustnej oraz dieta były prawidłowe, możemy uniknąć przykrej dolegliwości i cieszyć się pięknym, zadbanym uśmiechem.

Uważaj na to, co jesz

Próchnica jest wywoływana przez bakterie, a odpowiednio leczona może zostać całkowicie wyeliminowana z naszego życia. Również stosując kilka prostych wskazówek można skutecznie uchronić się przed poznaniem jej bliżej. Ponieważ jednak coraz więcej dzieci i nastolatków traci zęby już w bardzo młodym wieku, nie należy tego problemu lekceważyć.

Pierwszą linią obrony jest nasza dieta. O próchnicę obwinia się głównie nadmierną ilość słodyczy oraz gazowane napoje i nie dzieje się tak bez powodu. Jeżeli do tego dodamy pomijanie szczotkowania zębów i ogólnie niezadowalającą higienę, możemy bardzo szybko stać się posiadaczem chorobotwórczych bakterii. Jednak same słodycze nie są jedynym powodem, dla którego pH w naszych ustach spada, przyczyniając się do demineralizacji szkliwa i w konsekwencji – do znacznego osłabienia zębów. Także inne produkty zawierające cukry, jak na przykład owoce czy soki, mogą nam zaszkodzić, jeżeli po ich zjedzeniu nie zastosujemy odpowiednich środków higieny.

Kiedy warto zwiększyć czujność?

Poza oczywistymi objawami, jak nadwrażliwość na ciepło lub zimno, bólem czy tkliwością zębów, również nieświeży oddech jest jednym z wczesnych jej objawów. Jeżeli nie zjedliśmy akurat niczego o silnym aromacie, a zaczynamy go odczuwać coraz częściej, warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa. Oczywiście nie zawsze przykry zapach musi świadczyć o chorobie, dlatego warto jednocześnie wypróbować płynów LISTERINE® do płukania jamy ustnej, szczególnie tych zapobiegających wspomnianej dolegliwości. Warto o tym pamiętać także w przypadku dzieci, które są narażone na próchnicę dużo bardziej, ponieważ ich zęby są delikatniejsze, niż te należące do osoby dorosłej.

Jeżeli zastosowanie płukanki nie pomaga i mimo to nadal odczuwamy osłabienie, ból, nadwrażliwość i mamy nieświeży oddech, należy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza. W przypadku, gdy stomatolog uzna nasze zęby za zdrowe, powinniśmy pójść również do internisty, ponieważ przykry zapach z ust może świadczyć również o innej chorobie, na przykład pochodzenia laryngologicznego.

Dlaczego płyny LISTERINE® pomagają?

Płukanie jamy ustnej powinno być naszym drugim najważniejszym nawykiem w codziennej pielęgnacji zębów i higienie jamy ustnej. Dzięki fluorkowi oraz olejkom eterycznym możemy w łatwy sposób pozbyć się niechcianych bakterii, a także zapewnić sobie poczucie świeżości na dłużej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ