Jak rozliczyć podatek pracując za granicą?

0
1980

Każdego roku słyszymy, że ktoś słono zapłacił za swoją nieznajomość prawa. Mowa tu przede wszystkim o rozliczeniach podatkowych, a w szczególności tych, które odnoszą się do zarobków zagranicznych. Czy to jednak ma nas powstrzymać przed wyjazdem za granicę? Zdecydowanie nie! Warto jednak podjąć pewne kroki, zanim postanowimy to uczynić.

Wyjazd za granicę

Z każdego większego miasta Polski każdego roku wyjeżdża jakiś odsetek osób. Ze względu na bliskość granicy, dość dużo osób wyjeżdżających pochodzi właśnie ze Szczecina i z okolic. Większość z nich wyjeżdża na krótko przede wszystkim na drobne prace sezonowe i dorywczo, aby dorobić sobie. Część jednak decyduje się na dłuższe wyprawy. Na początku takiego wyjazdu często odkrywamy, że wiele trudności sprawia nam język, znalezienie mieszkania, praca za granicą itp. Po pewnym czasie do tych trudności doliczamy problemy z rozliczeniem podatku

Porada prawna w Szczecinie

Większości nas wiele trudności sprawia nawet teoretycznie proste rozliczenie podatku dla osób pracujących jedynie w kraju. Trzeba bowiem zapoznać się z różnymi terminami, czasem połączyć kilka prac itp. Z zagranicą natomiast rzecz przedstawia się jeszcze trudniej. Jaki rodzaj rozliczenia wybrać? Gdzie złożyć dokumenty? Co zrobić? Czy w ogóle trzeba się rozliczać.

Nie jest czasem łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania, warto zatem skorzystać z oferty pomocy prawnej w Szczecinie. Tu specjaliści nie tylko zapoznają się dokładnie z naszą sytuacją i wybiorą to, co będzie najbardziej korzystne dla nas, lecz od razu pomogą nam wypełnić wszystkie druki. Gdzie znajdziemy taką pomoc? Należy sprawdzić w tym celu poniższy link: cuf-podatki.pl/rozliczenie-podatku-szczecin.

Kiedy konieczne jest rozliczenie podatku w Polsce?

Na początek zatem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście musimy się rozliczać w Polsce? Otóż warto wiedzieć, że generalnie to większość osób musi. Przede wszystkim muszą osoby, które spędziły w roku więcej niż 183 dni w Polsce. Warto tu nadmienić, że jest to łączna suma wszystkich dni, a nie dni liczone kolejno po sobie.

Drugim zaś warunkiem, niosącym za sobą konieczność rozliczenia się tutaj, jest posiadanie w Polsce „ośrodków interesów osobistych lub życiowych”. To dość ogólne stwierdzenie nie odnosi się jedynie do pracy, firmy itp. w Polsce. Może także oznaczać działalność w klubach, samorządach, hobby, ogniska domowe i wiele innych.

Rozliczenie podatku – sposoby

A zatem – większość osób rozlicza podatek także w Polsce. Czy istnieją jakieś sposoby, aby móc go rozliczyć tylko w Polsce a nie też za granicą? Tak! Pierwszy z nich to odliczenie proporcjonalne. Wówczas od kwoty podatku należnego do zapłaty w Polsce odlicza się proporcjonalną sumę podatku z zza granicy.

Druga zaś metoda to wyłączenie z progresją. Tu nie płacimy podatku zza granicy, jednak jego wysokość ma wpływ na stopę procentową naszego opodatkowania w kraju. Warto w tym momencie wspomnieć, że wybór metody rozliczenia nie jest zależny od nas, tylko od rodzaju umowy i kraju w jakim pracowaliśmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ