Kreatyna to jeden z popularniejszych suplementów diety na rynku, który wykorzystywany jest od wielu lat. Mimo licznych mitów jest dokładnie przebadaną substancją i nie niesie ze sobą ryzyka występowania żadnych skutków ubocznych. Należy jednak przestrzegać odpowiedniej, zalecanej dawki. Stosowana jest w celu budowania dobrej jakości masy mięśniowej, poprawy wyników siłowych oraz przełamywania okresu stagnacji mięśni. Kreatyna składa się z cząstek aminokwasów, które naturalnie występują w tkance mięśniowej. Główną rolą jaką pełni w organizmie to ułatwienie gromadzenia się energii w mięśniach w postaci ATP. Zapewnia nam to bardzo wysoki poziom energii i tworzy idealne środowisko do budowy wysokiej jakości masy mięśniowej.
Jak stosować kreatynę?
Według badań bardzo dobrze działającą dawką jest dobowa porcja o wielkości 1 gram kreatyny na 10 kilogramów masy ciała. Dla osoby ważącej więc 70 kilogramów będzie to 7 gramów dziennie, dla osoby ważącej 100 kilogramów odpowiednio 10 gramów dziennie. Najbardziej efektywnie jest podzielić taką dawkę na 2 porcje i stosować rano oraz przed treningiem. Jest to optymalny sposób który w pełni pozwoli nam wykorzystać potencjał kreatyny, a tym samym zwiększy efekty treningu.
Kreatynę należy stosować w okresie ciężkiego treningu. Istnieją teorie związane ze stosowaniem tak zwanych cykli kreatynowych. Polega to na tym, że w okresie okresie masowym przyjmujemy kreatynę, przykładowo przez kilka tygodni lub miesiąc, ale po tym czasie robimy dłuższą przerwę. Jest to ważne ponieważ organizm szybko przyzwyczai się do kreatyny, a co za tym idzie będziemy coraz mniej odczuwać jej efekty. Po przerwie będzie ona działać dużo lepiej.
Dla kogo jest kreatyna?
Suplementację kreatyną mogą rozpocząć osoby trenujące siłowo, wytrzymałościowo, bądź szybkościowo. Nie jest wymagany duży staż i może być z powodzeniem wykorzystywana nawet przez osoby początkujące. Zaleca się, aby przez pierwsze miesiące treningów nie stosować kreatyny, ponieważ w tak krótkim czasie może ona nie dawać efektów.