Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w której zasady ergonomii są szczególnie istotne. Mają one przełożenie na to, czy rozpakowywanie zakupów, przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich będzie mniej czy bardziej skomplikowanym zadaniem. Kuchnia powinna być bowiem nie tylko efektowna, lecz także funkcjonalna.
W kuchni myśl strefowo
Portal https://znamysieodkuchni.pl/ zwraca uwagę, jak wiele możliwości daje nowoczesny sprzęt AGD. W sprawnym poruszaniu się po kuchni ma jednak znaczenie przede wszystkim ich rozłożenie poszczególnych urządzeń. Kluczowe jest wyróżnienie kilku konkretnych stref – zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Elementy poszczególnych stref powinny tworzyć spójne bloki, które umożliwiają sprawne przejście od jednego etapu przygotowywania posiłków do drugiego (talerze i sztućce powinny być przechowywane blisko siebie).
Strefy zapasów i przechowywania (a więc lodówka i szafki z produktami) powinny być blisko drzwi wejściowych, za nimi powinny znajdować się zlew i miejsce do rozładunku produktów, przestrzeń do ich obróbki, potem dopiero płyta grzewcza i piekarnik, a na końcu przestrzeń do serwowania gotowych potraw. Zachowanie tzw. ciągu kuchennego ma naprawdę duże przełożenie na funkcjonalność całej przestrzeni.
Kluczowe odległości kuchenne
W projektowaniu kuchni znaczenie ma nie tylko kolejność ustawienia konkretnych sprzętów, lecz także odległości między kluczowymi urządzeniami. Mówi się m.in. o tzw. zasadzie ergonomicznego trójkąta, a więc płyty grzewczej, lodówki i zlewozmywaka. Zdaniem architektów suma boków tego trójkąta, a więc odległości między konkretnymi sprzętami, nie powinna być mniejsza niż 360 cm. Nie powinna być ona również większa niż 660 cm. Architekci zwracają uwagę, że wyznaczony przedział gwarantuje sprawne poruszanie się po kuchni między kluczowymi strefami przygotowania posiłków. Najczęściej układa się wszystkie te sprzęty w jednym ciągu, więc ustalenie odległości, o których mowa, nie stanowi żadnego problemu. Warto również pamiętać o zapewnieniu gotującym miejsca do pracy – między zlewem a płytą grzejną powinien znajdować się odpowiednio duży blat roboczy. Poruszanie po kuchni musi być proste, aczkolwiek układ nie powinien wymagać od gotującego wykonania zbyt wielu ruchów.
Pamiętaj o oświetleniu
W projektowaniu kuchni znaczenie ma nie tylko estetyka, lecz także łatwość utrzymania materiałów wykończeniowych w czystości. Ważne, aby były to rozwiązania łatwo zmywalne, odporne na działanie wilgoci, tłuszczu, wysokie temperatury. Nie bez powodu stawia się w kuchni raczej na płytki niż inny sposób wykończenia przestrzeni. Urządzając kuchnię, nie można także zapominać o oświetleniu. Warto pamiętać o kilku źródłach światła. Kluczowe jest doświetlenie najważniejszych stref. Można postawić na jedno światło główne oraz kilka punktowych typów oświetlenia, dedykowanych konkretnym strefom w kuchni. Warto jednak pamiętać, że podstawą oświetlenia w kuchni powinno być światło dzienne. Najlepiej, jeśli kuchnia wychodzi na południe lub wschód.