Jak uzyskać rozwód? Porady Adwokata

0
1943
Jak uzyskać rozwód? Porady Adwokata

W ostatnich latach rośnie w Polsce liczba rozwodów, do tej pory rekordowy był rok 2017, kiedy to orzeczono 65 tysięcy rozwodów. Rozwód nie powoduje już ostracyzmu społecznego ani nie powoduje pogorszenia statusu kobiet. Przyczyny rozwodów mogą być różne, jednak często deklarowaną przez strony przyczyną są zdrady. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozwód?

Czy na pewno rozwód?

Przede wszystkim, żeby sąd orzekł rozwód, musi dojść między małżonkami do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Czasami w trakcie postępowania rozwodowego okazuje się, że nie wszystkie więzi (finansowa, psychiczna, emocjonalna, fizyczna) są zerwane, małżonków łączy więcej niż im się wydawało, sąd nie może orzec rozwodu. Dobro wspólnych dzieci może być także przeszkodą w uzyskaniu rozwodu, jeśli w jego wyniku dobro dzieci mogłoby ucierpieć, rozwód nie będzie możliwy.

Może jednak warto spróbować mediacji?

Mediacja jest formą ugodowego porozumienia pomiędzy stronami, przy pomocy bezstronnego mediatora strony rozwiązują konflikt. Sąd może skierować strony do postępowania mediacyjnego, przebieg takiego postępowania jest tajemnicą, sąd jedynie otrzymuje informacje, czy doszło do porozumienia, czy nie. Porozumieniem może polegać na wypracowaniu warunków rozwodu, ale także na odstąpieniu od rozwodu. Wiele par godzi się podczas mediacji i całkowicie rezygnuje z rozwodu.

Separacja czy rozwód?

Czasami efektem mediacji jest decyzja o wstrzymaniu się z rozwodem i rozpoczęcie starań o separację. Jeśli małżonkowie nie są pewni czy sytuacja między nimi nie ulegnie poprawie i na przykład potrzebują czasu, by popracować nad związkiem, mogą uregulować sytuację prawnie, decydując się na separację. Separacja może być etapem przejściowym, gdy małżonkowie widzą szanse na naprawę swego małżeństwa. Separacja różni się od rozwodu tym, że małżonkowie nie mają prawa wejść w następny związek małżeński, w przypadku separacji nie musi dojść do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Jeśli rozwód to czy z orzeczeniem o winie?

Strona wnosząca do sądu o rozwód, w pozwie określa czy chce rozwodu z orzeczeniem o winie, czy bez. Jeśli małżonkowie zachowują poprawne relacje, zależy im na szybszym orzeczeniu rozwodu, powinni przeprowadzić rozwód bez orzekania o winie. Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie są najczęściej długotrwałe. Orzeczenie o winie jest powiązane z alimentami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że jeśli jeden z małżonków został uznany za winnego rozkładu pożycia, a rozwód pogorszy sytuację majątkową drugiego małżonka, to sąd może orzec, że małżonek winny obowiązany będzie płacić alimenty na rzecz drugiej strony (nawet jeśli małżonek niewinny nie znajduje się w niedostatku). Obowiązek alimentacyjny w takim przypadku w przypadku wejścia małżonka niewinnego w nowy związek małżeński lub po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu.

Rozwód z orzeczeniem o winie wiąże się z udowodnieniem tej winy jednej ze stron. Należy więc przedstawić przed sądem przekonujące dowody i powołać wiarygodnych świadków.

Świadkowie i dowody na rozprawie rozwodowej.

Strony same decydują, kogo chcą powołać na świadka i jakie dowody przedstawić przed sądem. Świadkami najczęściej są osoby bliskie, takie, które mogą opowiedzieć, jak wyglądało pożycie pary, które obserwowały ich wzajemne relacje. W tym przypadku nie należy przesadzać z ilością świadków, dwóch świadków mających wiedzę na temat życia małżonków w zupełności wystarczy. Dowodami mogą być dokumenty, korespondencja, nagrania.

Rozwód to nie koniec – co z dziećmi i majątkiem?

Rozwód powoduje konieczność uregulowania kwestii związanych z opieką nad dziećmi (opieka naprzemienna, miejsce zamieszkania dziecka, formy utrzymywania kontaktów, alimenty na dzieci) i spraw majątkowych (podział majątku, spłacanie wspólnego kredytu).

Wielość spraw poruszanych przy rozwodzie powoduje, że pomoc adwokata bywa niezbędna.

Pomoc profesjonalnego adwokata.

Nie ma obowiązku korzystania z usług adwokata, jednak jego obecność  w wielu sytuacjach ułatwia przejście przez trudy rozwodu. Adwokat po otrzymaniu informacji od Klienta przeanalizuje sytuację prawną, pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Sprawy rozwodowe często przybierają emocjonalny charakter, ponieważ dotyczą prywatnych i intymnych spraw, adwokat potrafi ostudzić poziom dyskusji. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej dotyczącej rozwodu zapraszam do kontaktu z kancelarią.

Kancelaria Prawna – Lucyna Szabelska, Prawo rodzinne. 
Adwokat rozwód

[Głosów:8    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ