Jak wybrać antenę satelitarną?

0
1524
Jak wybrać antenę satelitarną?

Telewizja satelitarna od momentu debiutu zupełnie zmieniła postrzeganie telewizji. Nagle zamiast parudziesięciu kanałów w telewizji kablowej mieliśmy tysiąc opcji wyboru – w tym lokalne stacje z całego świata. Nie było ograniczeń – kiedyś to był najszybszy sposób na poznanie przeróżnych krajów z całego świata. Jednak żeby odbierać telewizję satelitarną, potrzebna jest nam antena, a nawet cały zestaw urządzeń, bez których oglądanie jest niemożliwe. Zobaczcie, jak poradzić sobie z wyborem anteny.

Antena satelitarna – zestaw urządzeń

Zwykłe, okrągłe anteny satelitarne nie mogą być po prostu podłączone do dekodera i już działa. Każdy zestaw satelitarny to przynajmniej trzy urządzenia: czasza antenowa, konwerter i tuner satelitarny. Jest to właściwie klasyczny układ urządzeń stosowany na całym świecie i umożliwia odbiera sygnału z satelity z dowolnego miejsca na świecie.

Czasza antenowa to pierwsza styczność z sygnałem z satelity. Służy do bezpośredniego odbierania i skupiania sygnału wysyłanego z orbity. Skupienie odbywa się na samym środku urządzenia – w tak zwanym ognisku. Jeśli chodzi już o konkretny wybór, to wszystko zależy od tego, jaką chcemy uzyskać moc – im większa średnica, tym silniejszy daje sygnał. Jest to o tyle ważne, że nawet przy bardzo złych warunkach pogodowych duża antena zawsze odbierze sygnał, a obraz będzie doskonałej jakości. Oczywiście większe modele powodują, że ciężej je zamontować. Optymalną wielkością dla Polski jest 85 cm. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od materiału wykonania waga może się zmieniać – pamiętajmy o solidnym mocowaniu.

Anteny offsetowe i paraboliczne

Istnieją dwa typy anten (czasz): paraboliczne i offsetowe. Paraboliczne czasze zostały właściwie wyparte z rynku przez anteny offsetowe, które dominują rynek od lat. Wszystko dzięki dużo łatwiejszemu montażowi. Co więcej, w antenach parabolicznych często gromadził się śnieg i woda, co znacznie utrudniało użytkowanie. Anteny satelitarne offsetowe to już montaż pionową pozycją czaszy, co eliminuje problem.

Konwerter i tuner

Konwerter znajduje się w ognisku anteny, czyli tam gdzie sygnał jest skupiany. Urządzenie ma jedno proste zadania – odebrać, przetworzyć i przede wszystkim wzmocnić sygnał satelitarny w odpowiednich zakresach częstotliwości. Po przetworzeniu sygnał trafia do tunera. Najważniejszymi parametrami konwerterów jest poziom szumów, wzmocnienie, sygnał wejściowy i wyjściowy. Im mniejszy współczynnik szumów tym lepiej ( standardowy 0.3-0.1 dB). Wzmocnienie powinno mieścić się w granicach 50-64 cB. Oczywiście im lepsza wartość – tym lepiej. Wyróżniamy konwertery podwójne, poczwórne i unicable. Dzięki podwójnemu konwerterowi w jednym czasie przepływ sygnału odbywa się równolegle do dwóch odbiorników. Poczwórny i unicable działają analogicznie jak podwójny tylko dla aż czterech odbiorników.

Tuner satelitarny

Tuner odpowiada za odbiór sygnału z konwertera , przetwarzanie go i wysłanie do telewizora, która wyświetla obraz. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy ma on wbudowany czytnik kart (dzięki niemu odbierzemy kodowane programy).  Warto też kupić urządzenie z wbudowanym portem USB, dzięki czemu można nagrywać obraz i dźwięk, od razu zapisując je na nośniku. Jeśli komuś zależy na dobrej jakości dźwięku, to przydaje się system Dolby Digital, który w połączeniu z odpowiednimi głośnikami daje niesamowite, przestrzenne wrażenia dźwiękowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ