Jak wybrać laptopa do codziennego użytku?

0
1155
Jak wybrać laptopa do codziennego użytku

Posiadanie laptopa jest obecnie kluczowe, by załatwić wiele spraw związanych z codziennym życiem. Komputer umożliwia umawianie się na wizyty lekarskie, dopełnianie formalności w urzędach, płacenie rachunków, czy też kontrolowanie postępów w nauce dziecka. Z tego powodu laptop jest jednym z najpotrzebniejszych sprzętów elektronicznych. Jak wybrać odpowiedni model laptopa dla siebie? Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Laptop na co dzień, czyli jaki?
  2. Parametry techniczne laptopa
  3. Wielkość i typ matrycy
  4. Dodatkowe oprogramowanie

Zakup laptopa do codziennego użytku to niemalże konieczność we współczesnym świecie. Nauka i praca zdalna, załatwianie spraw urzędowych online oraz kontaktowanie się z bliskimi za pośrednictwem internetowych komunikatorów sprawiają, że trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości bez dostępu do komputera. Jeśli planuje się kupno nowego laptopa, powinno się poznać zasady, które ułatwią wybór odpowiedniego modelu dla siebie. Oto one.

Laptop na co dzień, czyli jaki?

Laptop do codziennego użytku zwykle różni się od komputerów niezbędnych do pracy. Uniwersalny sprzęt jest wykorzystywany zarówno do surfowania po Internecie, oglądania filmów, zdjeć i słuchania muzyki, jak i do opłacania rachunków przez aplikację bankowości elektronicznej lub do tworzenia dokumentów tekstowych. Jak wybrać laptopa do tak zróżnicowanych form użytkowania? Przede wszystkim powinno się ocenić, co jest dla danej osoby najważniejsze.

Jeśli na co dzień używa się komputera głównie w celach rozrywkowych, ważne jest postawienie na wydajny procesor i ekran, który umożliwi komfortowe oglądanie filmów. W przypadku wykonywania pracy zawodowej na prywatnym laptopie i korzystania z aplikacji biurowych, istotniejsze jest skupienie się na wyborze sprzętu wraz z potrzebnym oprogramowaniem. 

Parametry techniczne laptopa

Do domowego, codziennego użytku poleca się laptopy ze średniej półki cenowej. W takich urządzeniach zwykle montowane są całkiem wydajne podzespoły, dzięki czemu komputer działa niezawodnie przez długi czas. Ważnym elementem jest procesor. W uniwersalnym użytkowaniu dobrze sprawdzają się urządzenia z procesorami Intel Core i3 lub i5. Są to układy pracujące szybko i wydajnie, a ich cena jest przystępna. Jeśli laptop ma służyć głównie do przegladania stron internetowch lub tworzenia dokumentów biurowych, wystarczającym wyborem jest słabszy procesor. Mocniejszy układ przyda się dla osób, które chciałyby mieć możliwość grania w różne gry.

Przy wyborze laptopa do uniwersalnego użytku powinno się zwrócić uwagę na pamięć RAM. Im jest ona większa, tym szybciej i wydajniej działa laptop. W przypadku RAM-u nie warto oszczędzać. Nawet w sytuacji, gdy korzysta się głównie z prostych programów. Dobrym wyborem jest zakup laptopa z największym możliwym RAM dla danego modelu komputera. Jednocześnie powinno się pamiętać o przyjrzeniu się układowi chłodzenia, by zapobiec przegrzewaniu się podzespołów w czasie intensywnej pracy.

Wielkość i typ matrycy

Do codziennego użytku poleca się laptopy z matrycą o przekątnej co najmniej 15 cali. Taka wielkość ekranu umożliwia komfortowe tworzenie dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z komunikatorów internetowych. Mniejsza matryca będzie utrudniała używanie oprogramowania biurowego i surfowanie po sieci. Do oglądania filmów i prostej obróbki grafiki lepszy jest większy ekran. Jego przekątna powinna wynosić 17 cali lub więcej. 

Jeśli chodzi o typ matrycy w laptopie, przy jego wyborze powinno się uwzględnić miejsce, w którym najczęściej będzie się używać sprzętu. Matowa matryca sprawdza się dobrze w pomieszczeniach, w których pojawia się problem z nadmiernym padaniem promieni słonecznych na laptopa. Matowa powłoka jest czytelna, nawet gdy świeci na nią słońce. Jej minusem jest niska głębia czerni i słabe odwzorowanie kolorów. Matryca błyszcząca ma żywe kolory i głęboka czerń, jednak staje się nieczytelna, gdy pada na nią światło. 

Równie ważne jest przyjrzenie się technologii, w której wykonano ekran. Matryce TN są tanie i mają krótki czas reakcji, jednak cechują je słabe kąty widzenia. Modele IPS są droższe i wolniej reagują, jednak mają szerokie kąty widzenia. Matryce OLED są natomiast dość rzadko spotykane, jednak warto na nie postawić, gdy chce się komfortowo oglądać filmy i korzystać na laptopie z różnych multimediów. 

Dodatkowe oprogramowanie

W laptopie do domowego użytku przydaje się oprogramowanie biurowe. Aplikacje do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji multimedialnych to podstawa. Prócz nich warto posiadać na laptopie aplikacje do odtwarzania muzyki, sortowania i przeglądania zdjęć oraz nawiązywania rozmów wideo lub głosowych za pośrednictwem Internetu. Część z tych programów jest płatna, inne są dostępne darmowo. W przypadku płatnego oprogramowania warto sprawdzić, czy wraz z laptopem wykupi się do niego dostęp lub subskrypcję w atrakcyjnej cenie. Dzięki aplikacjom laptop stanie się funkcjonalniejszy, a jego użytkownik będzie w pełni zadowolony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ