Odpowiednie dobrany nóż tokarski może pozwolić na wyciśnięcie jeszcze wyższej wydajności z tokarki CNC do metalu. Wybór optymalnie dopasowanego narzędzia tokarskiego polega na dopasowanie go do wymagań geometrycznych kształtu, wysokiej wydajności usuwania wiórów, trwałości narzędzia, opłacalności. Pierwszą decyzją przy wyborze narzędzia do obróbki jest wybór producenta narzędzi. Warto wybrać takiego, który dostarczy noże tokarskie w standardzie międzynarodowym ISO. Pozwoli to na uniknięcie problemów kompatybilności systemów między sobą. Wiodącym producentem na rynku narzędzi skrawających jest japoński producent narzędzi Kyocera. Każdy nóż tokarski Kyocery wykonywana jest w standardzie ISO oraz wykorzystując ogólnie przyjęte standardy w branży obróbki skrawaniem.
Chcąc wybrać nóż tokarski, kolejnym krokiem jest określenie typu obróbki (toczenie wzdłużne, planowanie, wytaczanie, rowkowanie, toczenie gwintu). Przy obróbce tokarskiej należy określić w pierwszej kolejności zadanie narzędzia: Czy nóż tokarski będzie służył do obróbki zgrubnej, kształtowej czy wykończeniowej? Wybierając narzędzie do obróbki zgrubnej na tokarce CNC do metalu, powinniśmy w katalogu Kycoery zwrócić uwagę na nóż tokarski z dużym kątem płytki (S,C,R). Duży kąt płytki noża tokarskiego pozwoli na otrzymanie wysokiej trwałości ostrza narzędzia, wysokich warstw skrawania, co przełoży się na wydają obróbkę zgrubną. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem do obróbki zgrubnej z oferty Kyocery jest nóż tokarskich z geometrią płytki W. Przyczyną tego jest 80° kąt płytki, 6 krawędzi skrawających, co przekłada się, że nóż tokarski uzyskuje wysoką trwałość oraz aż 6-krotną możliwość obrócenia płytki tokarskiej. Jeżeli tokarka CNC do metalu ma wykonać zadanie obróbki wykończeniowej, powinniśmy się skupić na nożu tokarskim o geometriach V,D,T. Ważne jest to, że kąt przyłożenia przy płytkach do obróbki wykończeniowej najczęściej jest pozytywny, co pozwala zmniejszyć dodatkowo siły skrawania, lecz wpływa negatywnie na trwałość narzędzia. Po dokonaniu wyboru geometrii płytki powinniśmy skupić się na pokryciu zastosowanym na nożu tokarskim. Pokrycie dobiera się odpowiednio do skrawanego materiału, obrabiając materiały miękkie, takie jak aluminium powinniśmy zdecydować się polerowaną płytkę KW10, zaś nóż tokarski z powłoką grupy MEGACOAT NANO idealne nadawać będzie się do obróbki stali nierdzewnej oraz stopów tytanu.
Odpowiedni dobór noża tokarskiego do obróbki na tokarce CNC do metalu nie jest trudnym zadaniem, lecz wymaga od użytkownika dokładności i skrupulatności. Jeżeli weźmiemy wszystkie warunki pod uwagę, da nam to gwarancję odpowiedniego przygotowania procesu skrawania.