Jak wygląda egzamin GMAT i jak się do niego przygotować?

0
1470
Jak wygląda egzamin GMAT i jak się do niego przygotować

Aby móc aplikować na studia MBA, trzeba mieć wykształcenie wyższe i odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym. Czasami jednak to nie wystarcza – na przykład osoby, które chcą uczyć się w ramach programu MBA na części zagranicznych uczelni, muszą najpierw przystąpić do egzaminu GMAT i osiągnąć zadowalające wyniki.

Studia MBA za granicą? Konieczne może być zdanie egzaminu GMAT

Każda uczelnia prowadząca studia MBA ustala nieco inne kryteria przyjęć. Zawsze jednak kandydat musi legitymować się dyplomem ukończenia szkoły wyższej oraz posiadać doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym. Na przykład osoby, które wybierają się na studia MBA w Wyższej Szkole Bankowej, muszą co do zasady posiadać dwa lata doświadczenia (trzy lata wymagane są np. od kandydatów do programu MBA Leadership w Gdańsku czy  Executive MBA w Poznaniu – z dokładnymi wymaganiami dla każdego programu można zapoznać się na stronie https://www.studiamba.wsb.pl/oferta ).

Czasami jednak dyplom ukończenia studiów i doświadczenie nie wystarczają. Osoby, które chcą studiować MBA za granicą, bardzo często muszą również osiągnąć dobre wyniki na egzaminie GMAT (czyli Graduate Management Admission Test). To test składający się z czterech części. Uczestnicy rozwiązują go na komputerach. Osoba przystępująca do testu musi napisać krótki esej (w ramach modułu Analytical Writing Assessment), ocenić informacje z różnych źródeł i wyciągnąć odpowiednie wnioski (w części Integrated Reasoning), wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego (w części Verbal) oraz rozwiązać zadania matematyczne (w części Quantitative).

Na rozwiązanie całego testu uczestnicy mają łącznie 210 minut. Muszą jednak pamiętać, że na pierwsze dwie części mogą poświęcić łącznie jedynie godzinę (30 minut na część z wypracowaniem i 30 na IR) oraz po 75 minut na każdą z pozostałych części. Co więcej, gdy uczestnik udzieli już odpowiedzi, nie może potem cofnąć do tego zadania i dokonać poprawek. To wszystko sprawia, że osiągnięcie dobrego wyniku z testu GMAT bez odpowiednich przygotowań jest naprawdę trudne. Wprawdzie egzaminu nie da się nie zdać (nie ma progu, od którego uznaje się, że uczestnik zdał test), ale aby dostać się np. na niektóre amerykańskie uczelnie, trzeba zebrać nawet 600-700 punktów (a maksymalnie można ich uzyskać 800).

Test GMAT: jak się do niego przygotować?

W Polsce prowadzone są kursy przygotowujące do testu GMAT. Warto się na nie zapisać, ponieważ prowadzący informują uczestników szkolenia, na co zwracać szczególną uwagę i jakie są najczęściej popełniane błędy. Naukę na szkoleniu można uzupełniać samodzielnymi przygotowaniami – w Internecie znajduje się sporo przykładowych testów GMAT. Warto do nich zajrzeć jeszcze przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na egzamin – dzięki temu można nieco lepiej ocenić, ile mogą zająć przygotowania i jaki termin egzaminu warto wybrać.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ