Nauka języków obcych powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji uczestników kursów i szkoleń. Niektórzy z nich znacznie łatwiej przyswoją np. naukę języka mówionego, a niektórzy pisanie tekstów w języku niemieckim. I właśnie dlatego należy personalizować te kursy pod kątem możliwości ich uczestników.
Mówienie to podstawa
Większość kursów języka niemieckiego to swoiste wydarzenia edukacyjne, które są ukierunkowane na prawidłowe mówienie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ono może najbardziej przydać się w trakcie nawiązywania kontaktów z niemieckimi znajomymi (np. podczas zagranicznych wojaży). Nie wszystkim to jednak wystarczy!
Wśród słuchaczy są bowiem i takie osoby, którym szczególnie zależy na poprawnymi pisaniu w tym języku. Nic w tym dziwnego, gdyż kurs języka niemieckiego może być też skierowany do np. copywriterów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w poprawnym redagowaniem tekstów po niemiecku (jest to bardzo zróżnicowany rynek usług).
Zajęcia wyrównawcze
Dobrym rozwiązaniem, które jednak nie jest honorowane przez wiele szkół językowych, jest wprowadzenie tzw. zajęć wyrównawczych. Dzięki nim uczestniczy kursu podchodzą do niego na mniej więcej takim samym poziomie. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z ich punktu widzenia, gdyż dzięki temu nie muszą oni „gonić” pozostałych uczestników.
Uczestnictwo w takich zajęciach powinno być poprzedzone egzaminem, który pozwoli określić, na jakim poziomie są poszczególni kursanci. Najlepiej, jeśli egzamin ten ma postać pisemną i ustną. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za organizację kursu, mogą dopasować jego program do oczekiwań słuchaczy.
Poziom a rzeczywistość
Wybierając kurs języka niemieckiego, słuchacz nie powinien kierować się jedynie jego nazewnictwem lub poziomem. Owszem, określenia takie jak N1, N2, czy też B2 dużo mówią na temat poziomu samego kursu, ale często trudno tu o profesjonalną ocenę umiejętności własnych przez kursanta. Może się bowiem okazać, że są one znacznie niższe…
Podsumowując, personalizacja przebiegu kursu języka niemieckiego jest jednym z podstawowych kryteriów, jakie decydują o jego skuteczności. Nie jest bowiem tajemnicą, że najważniejszą kwestią jest zrozumienie prawideł, jakimi rządzi się ów język.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.