Musztarda to wręcz kuchenny niezbędnik, który stosowany jest od wieków. Jest świetna jako dodatek do sosów, dipów oraz marynat mięsnych. Chociaż na rynku mamy całą masę najróżniejszych gatunków musztard, to niestety składy większości z nich pozostawiają wiele do życzenia. Kto przecież chciałby jeść produkt nafaszerowany chemią? Musztarda obfitująca w konserwanty z całą pewnością nie odda jej naturalnego smaku. Ciekawą opcją jest przyrządzenie domowej musztardy, dzięki czemu zyskamy stuprocentową pewność co do jej jakości. Jak zatem zrobić samodzielnie smaczną musztardę?
Smacznie i zdrowo, czyli domowa musztarda
Musztarda jest przyprawą, która doceniana była już w starożytności, gdzie przede wszystkim stosowano ją w celach leczniczych. Zawarta w niej gorczyca wpływa korzystnie na układ pokarmowy, a dodatkowo posiada właściwości odkażające i przeciwbólowe. Dzięki ostremu smakowi ułatwia trawienie ciężkich posiłków, a dodatkowo niszczy bakterie znajdujące się w jamie ustnej i gardle.
Do przygotowania domowej musztardy będziemy potrzebować szklankę suchej musztardy, ¾ szklanki cukry, dwie łyżki miodu, szklankę nasion gorczycy, jedną łyżeczkę soli, ¼ łyżeczki pierzu, łyżeczkę pieprzu cayenne, półtorej szklanki białego wina, pól szklanki octu oraz wyparzone słowiki.
Teraz nadszedł czas na przygotowanie naszego złocistego przysmaku. W tym celu mieszamy suchą musztardę z gorczycą, cukrem oraz przyprawami. Całość wkładamy do rondelka i ciągle mieszając, dodajemy powoli białe wino, a następnie ocet oraz miód. Cały czas mieszając, czekamy aż mieszanka się zagotuje, po czym gotujemy ją jeszcze przez około minutę. W tym czasie nasza musztarda powinna zgęstnieć. Jeśli jednak nadal będzie zbyt rzadka, to można pogotować ją jeszcze przez następną minutę. Po upłynięciu tego czasu przelewamy musztardę do umytych oraz wyparzonych słoików i od razu szczelnie zakręcamy. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu biedzimy mogli przechowywać musztardę w lodówce przez znacznie dłuższy okres czasu bez obawy o jej zepsucie. Zaleca się także znacznie trwalszą metodę, czyli pasteryzację gotowych słoików z musztardą.