Jaką hulajnogę elektryczną off-road wybrać ? Recenzja Techlife X9

0
2043
Jaką hulajnogę elektryczną off-road wybrać ? Recenzja Techlife X9

Moda na miejskie hulajnogi elektryczne w zaledwie kilka miesięcy opanowała zarówno polskie, jak i europejskie metropolie. Trudno się temu dziwić, gdyż mamy do czynienia z ekologicznym środkiem transportu, który pozwala na szybkie przemieszczanie się po zatłoczonych miastach, jednocześnie oferując bardzo niskie koszta eksploatacji. W wielu przypadkach wygrywa on na tym polu nie tylko z samochodami osobowymi, lecz również komunikacją miejską, a nawet dużo większym pojazdami tej samej kategorii, czyli rowerami z silnikiem elektrycznym.

Zeroemisyjność tego środka transportu przyczynia się do poprawy jakości powietrza i redukcji ryzyka wystąpienia groźnego zjawiska smogu. Niewielkie rozmiary i systemy szybkiego składania sprawiają, że mamy do czynienia z rozwiązaniem hybrydowym, które możemy zabrać również w dalszą podróż – pociągiem czy autobusem – i w ten sposób zaoszczędzić na przejazdach lokalną komunikacją czy taksówkami po dotarciu do celu. Wysoki udźwig pozwala też na użytkowanie pojazdu na co dzień, podczas zakupów.

Lekkie hulajnogi miejskie pozostawiają jednak pewien niedosyt fanom mocnych wrażeń. Dlatego też producenci wprowadzili do oferty nieco cięższe, bardziej solidne konstrukcje o bardzo dobrych parametrach użytkowych, które pozwalają na bezproblemowe poruszanie się nie tylko po mieście, lecz przede wszystkim na jazdę terenową typu off-road po lasach i bezdrożach. Dzięki nowoczesnym napędom i dużemu przyśpieszeniu zastrzyk adrenaliny i frajda z jazdy są gwarantowane.

Czym jest terenowa hulajnoga elektryczna off-road?

Tym co wyróżnia terenowe hulajnogi elektryczne jest możliwość jazdy off-road w dowolnych warunkach. Pojazdy te są najczęściej zbudowane na konstrukcji dużo solidniejszej i wytrzymalszej, nierzadko przy zastosowaniu tzw. podwójnej ramy. W ten sposób uzyskujemy również bardzo dużą stabilność i zmniejszamy ryzyko upadku na nieutwardzonej nawierzchni czy podczas podróżowania drogami leśnymi.

Rozwiązania te są wyposażone w mocne silniki pozwalające na pokonywanie znacznych wzniesień o dużym kącie nachylenia, bez zauważalnej utraty szybkości. Mogą także rozwijać dużą prędkość w płaskim, dochodzącą niejednokrotnie do kilkudziesięciu, a nawet 100 km/h w zaledwie kilka chwil. Pojemne baterie pozwalają na uzyskiwanie dalekich zasięgów rzędu 50-100 km w zależności od modelu, a także na szybkie ładowanie w ciągu kilku godzin. Dostępne są również wersje z wymiennymi akumulatorami, dzięki czemu drugą baterię możemy trzymać w plecaku jako zapas albo po prostu stosować wymiennie, gdy ta pierwsza ulegnie rozładowaniu i jest w trakcie ładowania.

O nasz komfort dbają nowoczesne systemy, takie jak amortyzacja sprężynowa. Niektóre z modeli mają aż dwa amortyzatory przypadające na jedno koło, które doskonale tłumią nierówności. Pompowane koła o średnicy 10-12 cali znacząco poprawiają parametry jezdne, szczególnie przy wyboistej nawierzchni i dziurach występujących na drogach szutrowych. Część terenowych hulajnóg elektrycznych wyposażono też w demontowalne siedziska, które pozwalają odpocząć i w wygodny sposób zwiedzać podmiejskie tereny.

Nie bez znaczenia są tutaj układy hamulcowe, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę silniki o mocy 2000-3000 W. Często są to osobne napędy na każde z kół. Spotykamy najczęściej nawiercane hamulce tarczowe lub hydrauliczne. Skracają one znacznie drogę hamowania i pozwalają na bezpieczną jazdę nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych przy mokrej nawierzchni i dużej prędkości.

Jak łatwo się domyśleć, rozwiązania te są droższe o typowych pojazdów miejskich za 1500-2000 zł. Terenowa hulajnoga to wydatek rzędu ok. 5000 złotych. Wyższa cena to też konieczność stosowania lepszych zabezpieczeń antykradzieżowych. Na szczęście producenci zazwyczaj dbają również o ten aspekty, wyposażając swoje pojazdy m.in. w system kluczykowy, blokadę zapłonu, alarm czy możliwość monitorowania pozycji przez GPS.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przeczytasz na https://electricfeel.pl/blog/hulajnoga-elektryczna-off-road-jak-wybrac/.

Jak wybrać najlepszą hulajnogę do jazdy terenowej?

Decydują się na zakup terenowej hulajnogi elektrycznej typu off-road warto zastanowić się na kilkoma kwestiami. Na które parametry pojazdy powinniśmy przede wszystkim zwrócić baczną uwagę?

  • Moc silnika, gdyż to przede wszystkim od niej będzie zależeć wydajność całej konstrukcji i jej zdolność do pokonywania wzniesień.
  • Pojemność akumulatora i szybkość jego ładowania. Determinuje zasięg, który powinien wynosić ok. 50 km, ale zależy to również od indywidualnych preferencji. Im większa bateria, tym dłużej się ładuje, jednakże szybkie ładowarki skracają proces do kilku godzin.
  • Układ hamulcowy – minimum to hamulce tarczowe z obydwu stron, najlepiej hydrauliczne. Daje to nam gwarancję bezpieczeństwa i pewnego hamowania w każdych warunkach.
  • Amortyzatory sprężynowe, które powinny dobrze tłumić drgania i pozwalać na zachowanie stabilnego toru jazdy niezależnie od rodzaju nawierzchni.
  • Oświetlenie LED, które zapewni nam widoczność po zmroku.
  • Wyraźny wyświetlacz prezentujący wszystkie najważniejsze parametry jazdy, widoczny również w słoneczny dzień.
  • Waga i możliwość łatwego składania. Tutaj powinniśmy zastanowić się czy hulajnogę będziemy przewozić pociągiem lub autobusem. Jeśli nie, ciężar ma drugorzędne znaczenie. Bardziej powinniśmy się wówczas skupić na maksymalnym udźwigu.
  • Długa gwarancja. Jako że hulajnoga to spory wydatek, producent powinien nam zagwarantować bezawaryjną jazdę przez dłuższy czas – minimum 24-36 miesięcy.

Osoby ceniące sobie mocne wrażenia i zastrzyk adrenaliny z pewnością docenią również sportowy, agresywny design pojazdów. W tym miejscu warto zwrócić wzrok w kierunku propozycji marki Techlife, które są dopracowane w każdym szczególe.

Techlife X9 – bezkompromisowa hulajnoga elektryczna do miasta i w teren

Techlife X9 to propozycja dla tych, którzy szukają wszechstronnych rozwiązań do jazdy w terenie, lecz również na co dzień. Sprawdzi się również w mieście, szczególnie tam, gdzie spotykamy zróżnicowany profil wzniesień i duże nachylenie podjazdów.

Wyposażona w silnik o mocy 3,2 kW, który jest w stanie rozpędzić ją do 100 km/h oraz wydajny układ hamulcowy i świetne zawieszenie poradzi sobie bez problemu na najdalszych bezdrożach. Jeżeli szukasz hulajnogi o bezkompromisowych parametrach i dużym zasięgu to ten produkt jest dla Ciebie.

Przeprowadzona przez nas recenzja Techlife X9 opisuje najważniejsze elementy pojazdu oraz jej pozycje na tle innych hulajnóg elektrycznych.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ