Jaki jest limit promili dla kierowcy w Polsce?

0
622
Jaki jest limit promili dla kierowcy w Polsce

Prawie na całym świecie jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest nie tylko zabroniona, ale również surowo karana. Jednak dopuszczalna ilość alkoholu różni się w zależności od państw. Jak do tego ma się polskie prawo?

Piłeś, nie jedź!

Na temat prowadzenia pojazdy po wypiciu napoju alkoholowego jest wiele opinii. Są osoby, które uważają, że po wypiciu piwa nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiąść do samochodu i jechać. Są także osoby, które wyznają zasadę „piłeś, nie jedź”. W tym przypadku istotne jest nie tylko to, ile wypijemy, ale jaki trunek piliśmy. Wynika to z tego, że czas metabolizowania wygląda u każdego zupełnie inaczej. W zależności od tego, ile i co wypił kierowca, zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże alkomat. Wtedy kierowca może popełnić wykroczenie lub przestępstwo. W obu przypadkach grożą sankcje – i nie chodzi wyłącznie o sankcje finansowe, ale możliwy jest również areszt lub zakaz prowadzenia pojazdów na czas określony. Zatem powinniśmy wiedzieć, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce, żeby nie wpakować się w problemy.

Co powinniśmy wiedzieć na temat dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w organizmie kierowcy w Polsce?

Musimy odwołać się do prawa, a to mówi, że poziom alkoholu nie może przekraczać 0,2 promila oraz 0,1 mg/1 w wydychanym powietrzu. To z kolei oznacza, że w czasie badania nas przez policjanta alkomatem powinien pojawić się wynik mniejszy od 0,1. Wtedy możemy być spokojni i nic nam nie grozi.

Co, jeśli stężenie alkoholu w organizmie przekracza od 0,1 do 0,25 mg w wydychanym powietrzu?

W takiej sytuacji stężenie wynosi od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wtedy zgodnie z prawem jest to wykroczenie. Natomiast kiedy poziom w wydychanym powietrzu wynosi więcej niż 0,25 mg/l, a tym samym we krwi więcej niż pół promila alkoholu, to kwalifikuje się to jako przestępstwo. Tutaj konsekwencje są poważne!

Skąd mamy wiedzieć, czy poziom alkoholu w Polsce jest prawidłowy?

Właśnie wypiliśmy piwko u kolegi i zastanawiamy się w takiej sytuacji, czy możemy prowadzić samochód? A może w nocy byliśmy na imprezie u znajomych i mamy wątpliwości, czy nad ranem możemy wsiąść za kierownicą? Tutaj znaczenie ma to, jak zawartość alkoholu we krwi jest metabolizowana. Jest to bardzo indywidualne i zależy do wielu czynników. Zakłada się, że człowiek średnio potrzebuje do 3 godzin, żeby pozbyć się z organizmu 30 g czystego alkoholu. Jednak dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w alkomat i wykonanie nim badania. Wtedy będziemy widzieć, czy będziemy mogli prowadzić pojazd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ