Jakie karnisze wybrać do dekoracji okien?

0
3305

Wybierając karnisz do aranżacji danego wnętrza, zawsze trzeba mieć na uwadze zarówno jego walor estetyczny, jak i funkcjonalny. Karnisze to oczywiście świetne dekoracje okien, ale także praktyczne rozwiązanie, które musi być odpowiednio dobrane do charakteru i warunków panujących w pomieszczeniu oraz rodzaju samego okna.

Najpierw należy zastanowić się, jaki rodzaj karnisza (szynowy, drążkowy czy linkowy) jest optymalny do urządzanego pomieszczenia. Ten wybór już częściowo determinuje kolejne, bo wiadomo, czy w grę wchodzą karnisze drewniane, karnisze metalowe czy może karnisze akrylowe. Następnie, precyzyjnie dobiera się rozmiar karnisza, sposób mocowania tkaniny oraz ewentualnie akcesoria. Na to wszystko nakłada się jeszcze wybór odpowiedniego stylu, bo karnisz musi przecież pasować do wystroju wnętrza.

Karnisz szynowy, drążkowy a może linkowy – który wybrać?

Montowane na suficie karnisze szynowe to bardzo dobra opcja przede wszystkim w tych wnętrzach, gdzie zasłony lub firany i zasłony są często rozsuwane i zasuwane, jak w sypialni czy w przypadku drzwi balkonowych. Konstrukcje szynowe pozwalają na bezproblemowe zamontowanie takiego karnisza na całej szerokości ściany, co idealnie sprawdza się między innymi w salonach, w których jedna ze ścian jest przeszklona. Dodatkowo, karnisz szynowy można poprowadzić nie tylko w linii prostej, ale także „skręcić” nim, a to umożliwia na przykład zasłonięcie okien na sąsiadujących ze sobą prostopadle ścianach. Karnisze szynowe mają zastosowanie głównie w niższych pomieszczeniach oraz w tych aranżacjach, w których karnisz nie pełni funkcji ozdobnych – ma nie przykuwać uwagi, tylko raczej subtelnie wtapiać się w tło. Jego mało widoczną przednią część pokrywa zwykle listwa maskująca, którą dobiera się w kolorze zbliżonym do koloru ścian, sufitu, zasłon…

Karnisze drążkowe, z samej swojej natury, są bardziej ozdobne i przez to o wiele bardziej widoczne w wystroju wnętrza. Stosuje się je często w wysokich, przestronnych pomieszczeniach, aby optycznie nieco je obniżyć i sprawić tym samym wrażenie większej przytulności. Karnisz drążkowy, podobnie jak ten szynowy, może być pojedynczy lub podwójny, co oznacza, że nadaje się on zarówno do tych aranżacji, w których planuje się powiesić tylko zasłony lub tylko firany oraz do tych, w których do dekoracji okna służą jednocześnie i zasłony i firany. Tego typu karnisze mocowane są zazwyczaj do ściany. Oparty na specjalnych wspornikach drążek, na którym (przy pomocy kółek, szelek, troczków, taśmy marszczącej lub przeszycia tunelowego) zawiesza się tkaninę, „zamknięty” jest z obu stron ozdobnymi końcówkami, których design dobiera się tak, by korespondował ze stylem wnętrza (zakończenia o miękkich liniach, owalne, ażurowe raczej do wnętrz klasycznych, a końcówki o ostrych kształtach do aranżacji nowoczesnych).

Do wyboru są jeszcze (stosunkowo rzadko stosowane) karnisze linkowe. Jest to rozwiązanie polecane tylko do bardzo lekkich i zazwyczaj krótkich firanek, do wnętrza, w którym karnisz ma wyglądać niezwykle subtelnie, a wręcz „zniknąć”. Składa się on ze stalowej linki rozpinanej pomiędzy ścianami przy pomocy specjalnych mocowań. Karnisze linkowe mają tę zaletę, że bardzo łatwo, dosłownie jednym ruchem można zdjąć z nich firanę (razem z haczykami, na których ona wisi) i tak samo szybko ją powiesić po wypraniu, dlatego warto rozważyć zamontowanie takiego karnisza na przykład w kuchni, gdzie firanki brudzą się szybciej niż w innych pomieszczeniach.

Karnisze drewniane, karnisze metalowe czy karnisze akrylowe?

Jakie karnisze wybrać do dekoracji okien w poszczególnych pomieszczeniach? Przede wszystkim, nie musza one być wszędzie takie same. W jednym wnętrzu może być karnisz drewniany, w innym karnisz metalowy, a w jeszcze innym karnisz akrylowy. Dobiera się je indywidualnie do konkretnej aranżacji, a nie do całego mieszkania. Materiał, z którego karnisz jest wykonany powinien oczywiście korespondować ze stylem wystroju, dlatego we wnętrzach tradycyjnych stosuje się zazwyczaj, choć nie jest to sztywna reguła, karnisze drewniane, a w tych nowoczesnych karnisze metalowe lub akrylowe. Karnisz drewniany dobiera się do drewnianych okien, podłóg, drzwi i / lub mebli w danym pomieszczeniu, karnisz metalowy do lamp czy dodatków i ozdób wykonanych z metalu, karnisz akrylowy natomiast dobrze koresponduje z plastikowymi ramami okien.

Karnisze drewniane wykonane są z litego drewna i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie, dlatego cieszą się dużą popularnością. Pasują między innymi do wnętrz skandynawskich, do wystroju w stylu eko oraz oczywiście do aranżacji klasycznych.

Karnisze metalowe robi się zazwyczaj z mosiądzu, stali nierdzewnej lub kutego żelaza. Szczególnie dobrze wyglądają one w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, a także rustykalnym… no i w niemalże każdym nowoczesnym wnętrzu.

Karnisze akrylowe, idealne do okien plastikowych, jako wykonane z tworzywa sztucznego są najtańszym, ale i dość uniwersalnym rozwiązaniem. Sufitowe szyny z PCV mogą pasować do wnętrza w każdym stylu, dzięki listwom maskującym, które świetnie imitują drewno lub metal.

Jak dobrać rozmiar karnisza oraz prawidłowo go zamontować?

Długość karnisza do danej aranżacji zależy przede wszystkim od szerokości okna i ściany, a jego grubość między innymi od metrażu pomieszczenia. Karnisze masywniejsze wybiera się do większych wnętrz i cięższych zasłon, te cieńsze i delikatniejsze do małych pomieszczeń, niewielkich okien oraz delikatnych i krótkich firanek. Dodatkowo, im karnisz jest dłuższy, tym powinien być grubszy (szerszy).

Prawidłowo dobrany i zawieszony karnisz drążkowy jest mniej więcej 30 – 50 cm dłuższy od szerokości okna, odstaje od ściany na minimum 10 – 15 cm (tak, by zasłony lub firany nie opierały się na parapecie, tylko swobodnie wisiały) i znajduje się co najmniej 5 cm nad górną ramą okna. Sufitowe karnisze szynowe montuje się zazwyczaj na całej szerokości ściany okiennej, uwzględniając przy tym kilkunastocentymetrowy odstęp od tej ściany, by tkanina swobodnie wisiała, nie dotykając parapetu.

Trendy w dekoracji okien – karnisze, tkaniny, kolory…

Modne aranżacje okna idą obecnie w stronę minimalizmu. W trendach dominują stonowane w stylu karnisze, gładkie i matowe tkaniny, neutralna kolorystyka (ograniczona w jednej dekoracji okiennej do maksymalnie dwóch barw) oraz zasłony w takim samym odcieniu, jak ściany. Poza tradycyjną bielą i uniwersalną szarością w aranżacjach okien przewija się w tym sezonie również granat i subtelny błękit. W trendzie pozostają wciąż rolety rzymskie (coraz częściej łączone z zasłonami) i drewniane żaluzje.

https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-okien/karnisze-zazdrostki/karnisze-w-kompletach,a934.html

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ