Jod ważny dla organizmu człowieka

0
4627
Jod ważny dla organizmu człowieka

Okazuje się, że znany pierwiastek, czyli jod pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Stosujesz dietę i ćwiczysz, a Twoja waga ani drgnie? Na dodatek nie możesz zasnąć w nocy a także ciągle drżysz z zimna? A do tego jeszcze Twoja piękna skóra jest teraz sucha jak papier oraz łapiesz kolejne infekcje? Być może jest to „sprawka” niskiego poziomu jodu w organizmie. Sprawdź, jak możesz uzupełnić ten pierwiastek aby nie dopuścić do pogarszania się stanu Twojego zdrowia.

Istotna rola

Jod należy do tych najważniejszych pierwiastków, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu stałoby się całkowicie niemożliwe. Jest to pierwsza odżywcza substancja, którą uznano za niezbędną dla organizmu człowieka. Ustrój, w którym poziom jodu jest jak najbardziej właściwy, bywa bardziej odporny oraz mniej podatny na choroby.

Jod ważny dla organizmu człowiekaPierwiastek ten oczywiście występuje w organizmie, jednak w ilościach dość śladowych, a jego dobroczynny wpływ jest po prostu bezcenny. Dzieciom zapewnia on prawidłowy wzrost oraz rozwój intelektualny, a nastolatkom – odpowiedni rozwój fizyczny na przykład w okresie dojrzewania. Ma on spore znaczenie dla pracy tarczycy, która produkuje różne hormony aktywizujące metabolizm, np. spalanie węglowodanów, a także tłuszczów, oraz syntezę białek i procesy przetwarzania składników odżywczych w energię. Ten ważny pierwiastek działa również bardzo uspokajająco. Dzięki niemu więc Twoja temperatura ciała jest ciągle pod kontrolą, a waga jest właściwa. Jod bowiem sprawia, że jasno myślisz i łatwo się koncentrujesz.

Organizm bez jodu

Jak się okazuje kiedy w Twoim organizmie jest zbyt mało jodu, wytwarza on znacznie mniej hormonów tarczycy. Wiesz może, że ten organ zawiera aż 75 procent z 40 mg jodu , który znajduje się w całym ustroju? Jeżeli więc niedobór utrzymuje się dłużej, skutki mogą być bardzo poważne. Tarczyca zaczyna się niestety powiększać, aby móc wchłaniać więcej pierwiastka krążącego z krwią oraz pojawia się tzw. wole obojętne albo niedoczynne.

Niedoczynność tarczycy może być wywołana niskim poziomem jodu, wpływa wtedy na zaparcia, wypadanie włosów a nawet stany depresyjne. Możesz jednak czuć się ciągle senna, słaba oraz zmęczona, poza tym trudno jest Ci się skupić, pod skórą tworzą się widoczne obrzęki i nieustannie jest Ci zimno. Łatwo wtedy też o nadwagę, nawet kiedy odżywiasz się w miarę właściwie i uprawiasz sport.Niedobór tego ważnego pierwiastka sprawia, że niełatwo jest Ci zachować spokój, jesteś bardziej rozdrażniona i nadpobudliwa, odczuwasz także zaniepokojenie i cierpisz na bezsenność.

Kobiecy pierwiastek

Niedobór jodu ma niestety bardzo niekorzystny wpływ na kobiece cykle miesięczne – potrafi mocno je zaburzać, a nawet czasami prowadzi do kłopotów z płodnością. Kiedy na przykład spodziewasz się dziecka, pamiętaj, że za mała ilość pierwiastka w organizmie przekłada się nawet na problemy z donoszeniem ciąży. Płód w takiej sytuacjimoże rozwijać się nieprawidłowo, czasem także u noworodka występuje wrodzony już zespół niedoboru jodu. Wiąże się on niestety z dużym upośledzeniem umysłowym, do którego przyczynia się właśnie pierwotna niedoczynność tarczycy. Zatem jeżeli niebawem jużzostaniesz mamą, nie zapominaj o tym, że jesteś dla malucha jedynym i najważniejszym źródłem pierwiastka – zarówno w czasie, kiedy nosisz go pod sercem, jak i już po urodzeniu – kiedy karmisz piersią.

Odpowiednia dawka jodu

Dorosła osoba powinna w ciągu całego dnia przyjąć jakieś 200 mg jodu. Jeśli jednak jesteś w ciąży – potrzebujesz go więcej – 250 mg na dobę, a w czasie karmienia piersią – 290 mg.  Bardzo trudno jest go „przedawkować”, jednak pierwsze objawy takiego stanu pojawiają się dopiero po spożyciu 30-krotnie wyższej dawki od zalecanej. Symptomy takiego nadmiaru jodu w organizmie obejmują na ogół mocne bóle głowy, biegunkę, a także wysypkę oraz posmak metalu w ustach. Mimo tego, zanim zdecydujesz się na dodatkową suplementację pierwiastka, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła jodu

Największe ilości tego dobroczynnego pierwiastka zawiera zwykła morska woda, dlatego nie żałuj sobie ryb oraz owoców morza. Najwięcej jodu także znajduje się w nadmorskich kurortach iraz miejscowościach, ponieważ z morskiej wody dostaje się do atmosfery, a potem opada na glebę, z której pobierają go tamtejsze rośliny.  Możesz take bez problemu kupić jodowaną sól kuchenną, jednak przede wszystkim staraj się mocno wzbogacić menu o produkty bogate w tenże istotny składnik. Sporo tego pierwiastka zawierają: dorsze, mintaje, a także łososie, halibuty i sardynki, oraz ser żółty, kefiry, maślanki a nawet pieczywo chrupkie, czy też brązowy ryż i chleb razowy. Pamiętaj jednak o tym, że nic przecież nie zastąpi prawdziwych wakacji nad morzem – jod znajdziesz tam nie tylko w wodzie oraz miejscowych płodach rolnych, ale i również w powietrzu i ziemi. Warto więc z tego korzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ