Katar u niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?

0
1517

Katar u niemowlaka to uciążliwa dolegliwość. Dziecko męczy się podczas ssania piesi, ponieważ nie może oddychać ani noskiem, ani buzią. Jest rozdrażnione, niespokojne, odmawia ssania piersi. Z noska zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina.
Najczęstszą przyczyną kataru maluszka są infekcje wirusowe, nieco rzadziej zanieczyszczone powietrze i alergeny.
Nieleczony katar u niemowlaka może doprowadzić do poważnych chorób, takich jak: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, a w najgorszym wypadku do zapalenia płuc.

Katar u niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?
Warto zacząć od sprawdzonych, domowych sposobów. Najpierw należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym dziecko śpi. Nie powinna ona przekraczać 21ºC. Pokój należy wietrzyć kilka razy dziennie, ponieważ suche powietrze w pomieszczeniu sprzyja infekcjom. Oczywiście w tym czasie przejdź z dzieckiem do innego pokoju, by maluch się nie przeziębił.

Ważna jest też wilgotność powietrza, a z tym największy problem jest w okresie grzewczym. Dlatego na kaloryfery zawieś nawilżacz lub mokry ręcznik. Możesz też rozłożyć wokół łóżeczka dziecka kilka zmoczonych pieluszek tetrowych. Jednak zbyt wilgotne powietrze też nie jest dobre dla dziecka, dlatego pamiętaj, aby włączać nawilżacz najwyżej trzy razy dziennie na 10-15 minut.

Na katar pomaga również rozgrzewanie stópek i plecków niemowlaczka. Smaruj więc je maściami z dodatkiem olejków eterycznych. Rozgrzany w ten sposób maluszek będzie swobodniej oddychał. Podawaj mu też dużo picia, by wydzielina w nosie była bardziej płynna i łatwiejsza do usunięcia.
Jeśli karmisz dziecko piersią, przystawiaj je jak najczęściej. Gdy niemowlę pije mieszanki mleczne, podawaj mu dodatkowo czystą wodę lub ziołowe herbatki, np. z malin, z czarnego bzu lub owoców dzikiej róży. Jeśli masz w domu nebulizator możesz robić dziecku inhalacje z soli fizjologicznej.

Najważniejsze jednak jest regularne czyszczenie noska, zwłaszcza przed snem i przed karmieniem. Dodatkowo możesz zakraplać jedną lub dwie kropelki roztworu soli fizjologicznej albo preparatu w sprayu zawierającego sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej. Przewody nosowe można oczyścić przy użyciu specjalnego aspiratora.

http://bio-amore.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ