Kiedy do endodonty?

0
4439

Czym dokładnie jest endodoncja? Kiedy powinniśmy się jej poddać? Z pewnością dla wielu osób pojęcie endodoncji jest raczej mało zrozumiane. Ale kiedy usłyszymy pojęcie: leczenie kanałowe, wszystko nagle staje się jasne. Otóż endodoncja, to nic innego jak właśnie leczenie kanałowe. Kiedy jednak powinniśmy się na nie zdecydować?

Ból zęba – nie lekceważ go

Kiedy boli nas ząb, przyczyny tego stanu rzeczy mogą być naprawdę bardzo różne. Czasem wystarczy po prostu zwykła, kontrolna wizyta. Czasem być może trzeba będzie założyć plombę i ból minie. Co jednak w sytuacji, kiedy nie ma już żadnych możliwości leczenia i gdy wdało się nam zapalenie miazgi zęba? Wówczas jedynym ratunkiem naszego zęba jest właśnie leczenie kanałowe wrocław. Stosuje się je właściwie tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zęba.

Jakie są przyczyny powstania zapalenia miazgi zęba?

Skoro wiemy już, kiedy należy poddać się leczeniu endodontycznemu, przyjrzyjmy się dokładnie temu, jakie są przyczyny powstania zapalenia miazgi zęba. Przede wszystkim, wskazać tu należy źle leczoną próchnicę. Nieprawidłowa diagnoza czy też podjęcie nieskutecznych środków leczenia zęba dotkniętego próchnicą, to najgorsze, co może się zdarzyć. Inną przyczyną, która może powodować zapalenie miazgi zęba jest jego poważny uraz. Zaawansowane stadium próchnicy to także przyczynek do podjęcia leczenia kanałowego.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem leczenia endodontycznego jest usunięcie miazgi zęba. Endodonta po usunięciu miazgi zęba, szuka w nim jego kanałów zębowych. Z nich także usuwana jest miazga. Następnie określana jest ilość kanałów oraz ich długość. W kroku następnym, kanały są dezynfekowane, a kiedy lekarz ma pewność, że nie ma już w nich ani grama miazgi, zajmuje się ich wypełnieniem. Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa korony zęba. Ząb, po takim leczeniu jest martwy, natomiast nadal wygląda estetycznie. Leczenie endodontyczne nie przeszkadza też w „używaniu” zęba – jedyna różnica to taka, że ząb taki nie ma miazgi.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ