Dobry stan zdrowia, to podstawa do wysokiego komfortu życia, dlatego regularne badania oraz wizyty u specjalistów w przypadku martwiących objawów są niezbędne. Nie wolno lekceważyć sygnałów, które wysyła do nas nasze własne ciało, zwłaszcza jeśli chodzi o wątrobę.
Działem medycyny, który odpowiada za wszelkiego rodzaju choroby i schorzenia związane z wątrobą czy też pęcherzem i drogami żółciowymi jest hepatologia.
Czym się zajmuje lekarz hepatolog?
Lekarz hepatolog zajmuje się wykrywaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z wątrobą i drogami żółciowymi. Specjalizacją medyczną, która jest najbliższa do hepatologii jest gastroenterologia. Schorzeniami wątroby, głównie tymi wirusowymi, zajmują się także specjaliści chorób zakaźnych.
Kiedy warto umówić się na wizytę do hepatologa?
Jeśli pojawia się dyskomfort związany z funkcjonowaniem wątroby lub ból, jest to pierwszy sygnał, którego nie wolno ignorować i warto się udać do hepatologa. Często jednak trudno jednoznacznie określić jaki organ dokładnie jest przyczyną dyskomfortu, dlatego warto jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub internisty, który skieruje do właściwego specjalisty.
W przypadku problemów hepatologicznych najczęstszymi objawami są różnorodne problemy związane z układem pokarmowym (np.: nudności, biegunki, zaparcia, wymioty, etc.). Zażółcenie białek oczu, błon śluzowych oraz skóry, a także ciemniejsza barwa moczu i powiększona wątroba są krytycznymi symptomami, po których nie wolno zwlekać ani minuty z wizytą u lekarza hepatologa.
Jakie badania zleca hepatolog?
Do ustalenia precyzyjnej diagnozy, a następnie skutecznego leczenia, lekarz hepatolog potrzebuje otrzymać jak najwięcej informacji od pacjenta związanych z jego stanem fizycznym oraz historią medyczną pacjenta, dlatego warto odpowiadać na wszystkie pytania maksymalnie szczegółowo i prawdziwie. Ukrycie prawdy lub symptomów może spowodować ustalenie niewłaściwej diagnozy, a w skutku niepoprawne leczenie.
W nawiązaniu do otrzymanych informacji, a także badania wstępnego, lekarz hepatolog kieruje pacjenta na szereg badań np.:
– rozszerzona morfologia krwi – jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych wykonywanych w przypadku podejrzeń o schorzenia wątroby;
– serologiczne badanie wirusowe;
– USG jamy brzusznej;
– badanie autoimmunologiczne.
W rzadkich przypadkach lekarz hepatolog może skierować na badania genetyczne w celu wykluczenia choroby Wilsona lub możliwych mutacji oraz na biopsję wątroby.
Warto jednak pamiętać, że nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. U hepatologa można odbyć też zabiegi i badania profilaktyczne. Sprawdź specjalizację Hepatologia w Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/hepatologia