Kolano kinomana – czy jest się czego bać?

0
1674
Kolano kinomana - czy jest się czego bać?

Kolano kinomana, na sam dźwięk tego sformułowania, widzimy osobę, która siedzi długi czas w kinie ze zgiętymi kolanami. Jest to, oczywiście, prawda, bo jak wiemy, w kinie należy zachować postawę siedzącą. Nie za bardzo mamy możliwości wyprostowania nóg, gdyż przed nami znajduje się kolejne siedzenie. Chociaż z pozoru nazwa wydaje się być zabawna i mało groźna, to w rezultacie jest poważna. Oczywiście, nie należy od razu wpadać w panikę, ale zastosować się do pewnych wskazówek, które pomogą uniknąć tego schorzenia oraz bólu z nim związanego.

Czym jest kolano kinomana?

Jak możemy się zorientować, przypadłość ta dotyczy głównie naszego kolana. Dokładnie można powiedzieć, że problem wiąże się ze stawem rzepkowo-udowym. Jest to przednia część naszego stawu kolanowego. Charakterystycznym objawem dla tej przypadłości jest uporczywy ból kolana, który wynika z dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami.

Jak dochodzi do kolana kinomana?

Kolano kinomana to schorzenie, do którego dochodzi podczas długotrwałego siedzenia w pozycji ze zgiętymi kolanami. Ta przypadłość dotyka najczęściej osoby, które mają problemy z rzepką, a dokładniej z chrząstka w kolanie. Kiedy rzepka znajdzie się w nieprawidłowym ułożeniu może dojść do ucisku chrząstki, to wówczas wywołuje silny ból. Przyczyną tej choroby może być także chodzenie w zbyt wysokich obcasach, co powoduje obciążenie stawu rzepkowo-udowego (w przypadku kobiet). Na kolano kinomana narażone są również osoby, które borykają się z wadami budowy kolan.

Jakie są objawy kolana kinomana?

Oczywiście, żeby doszło do tego schorzenia musimy mieć zgięte kolana dłuższy czas, przez który ani razu nie wstaliśmy z miejsca, czy też nie prostowaliśmy nóg. Kolano kinomana postępuje wraz z czasem. Z początku czujemy po prostu dyskomfort, a później dochodzi do tego również ból. Natomiast, jeśli na chrząstce rzepki są już ubytki, ból ten może być o wiele większy. Powodem tego jest brak warstwy izolacyjnej, którą posiada chrząstka zdrowa. Dodatkowymi objawami, jakie mogą występować przy tej dolegliwości mogą być również problemy przy zmianie pozycji, w której również nasze kolana są zginane, a nawet wchodzenie po schodach. Podczas zginania kolana możemy usłyszeć tzw. „strzelanie” oraz charakterystyczne dźwięki.

Jak leczyć kolano kinomana?

Jeśli zauważymy powyższe, niepokojące objawy, powinniśmy wówczas natychmiast reagować. Przede wszystkim udać się do ortopedy, który po stwierdzeniu choroby, skieruje nas na odpowiednią rehabilitację. Podczas rehabilitacji (zobacz: https://carolina.pl/rehabilitacja/) fizjoterapeuta pokaże nam odpowiednie ćwiczenia, które pomogą pokonać nam tę dolegliwość, a także pokaże nam jak prawidłowo chodzić, jakich postaw szkodliwych unikać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ