Montaż okna

0
2323
Montaż okna

Montaż okien to z pewnością jedna z najbardziej skomplikowanych spraw jeżeli chodzi o prace wykończeniowe przy domu. Wszyscy właściciele nowopowstających budynków wyczekują tego momentu, gdy fasadę domu oraz ściany zaczną zdobić już wstawione okna. Warto pamiętać jednak o tym, że prace muszą być wykonane po prostu dobrze. Jeden z kluczowych elementów to zatem nie tylko wybór odpowiednich modeli okien, ale też odpowiednia ekipa monterów.

Dobry montaż okien

Moment, w którym w domu są już wstawione okna, to z pewnością jeden z tak zwanych kroków milowych podczas budowy swojej nieruchomości. To właśnie tego momentu wyczekują wszyscy, pragnąc mieć już tak zwany stan surowy zamknięty budynku. Z montażem okien jednak nie warto się spieszyć, szczególnie jeżeli brakuje dobrej ekipy, która mogłaby zająć się tymi pracami. Montowanie okien to praca wymagająca naprawdę dużej sprawności oraz umiejętności, bardzo precyzyjna i staranna. Żeby okno prawidłowo pracowało, wszystko musi być zrobione perfekcyjnie. W innym przypadku okno będzie po prostu nieszczelne, lub będą pojawiały się problemy podczas otwierania lub zamykania go. Jednym z częstszych jest na przykład ocieranie się o siebie poszczególnych elementów, co właśnie utrudnia sprawne działanie mechanizmów okiennych.

Dlaczego jeszcze tak ważny jest prawidłowy montaż okna?

Oczywiście prawidłowy montaż okna ważny jest nie tylko ze względu na uniknięcie problemów podczas otwierania i zamykania. Okna odznaczają się przecież też takimi cechami, jak na przykład dźwiękoszczelność. Prawidłowo zamontowane okno tłumi zatem odpowiednio hałas, o czym nie można powiedzieć w przypadku okna źle wstawionego. Okna opisywane są również za pomocą takich parametrów jak na przykład przepuszczalność powietrza. Parametr ten jest ściśle określone przez każdego producenta, natomiast nieprawidłowy montaż okien może przełożyć się na to, że przepuszczalność powietrza będzie dużo wyższa niż ta wskazana przez producenta. Jaki będzie tego efekt – być może wiatr nie będzie nam hulał po pokoju, ale po prostu sporo chłodnego powietrza będzie wpadało do domu, szczególnie jesienią i zimą. Prawidłowy montaż okna ma zatem bardzo duże znaczenie dla odpowiedniego bilansu energetycznego domu. Dobrze wstawione okno to mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Różne modele okien

Współcześnie na rodzimym rynku stolarki okiennej jest naprawdę gęsto. W ofercie są różne okna, z których na pewno największą popularnością cieszą się okna PCV lub okna drewniane. Pierwszy dylemat pojawia się zatem już wtedy, gdy trzeba zdecydować się na konkretnego producenta i oferowane przez niego okna. Zdecydowanie nie warto wybierać tych najtańszych na rynku. Dobrze wybrać produkt, który ma długą gwarancję. Świetne rozwiązanie to zakup okna u takiego producenta, który również zajmuje się montażem, który jest przeprowadzony przez wykwalifikowaną ekipę. Trudność w montowaniu okien zależy tak naprawdę od samego budynku, w którym to okno będzie wstawiane. Trochę inaczej przebiega montaż na przykład w przypadku ścian jednowarstwowych, a inaczej w przypadku ścian wielowarstwowych. To, co jeszcze wpływa na ułatwienie lub utrudnienie prac podczas montażu, to kwestia tego, czy mamy do czynienia ze wstawieniem okna do nowego budynku, czy też z jego wymianą. Tak naprawdę prostsza jest wymiana okien na nowe, niż montaż od początku.

Montaż okien plastikowych

Montaż okien PCV to wieloetapowy proces, podczas którego trzeba bardzo dobrze dopasować ramę okienną do ościeżnicy. Jeden z najbardziej popularnych sposobów na montowanie okien PCV to tak zwany ciepły montaż. Ciepły montaż pozwala zmniejszyć straty ciepła. Dzięki temu można poczynić spore oszczędności, co jest naprawdę zauważalne na przestrzeni kolejnych lat eksploatacji. Technologia tego rodzaju montażu polega między innymi na zastosowaniu dodatkowych dwóch warstw izolacyjnych, do których należą: materiały paroprzepuszczalne (taśma lub folia), następnie pianka montażowa, później zaś warstwa izolacji paroszczelnej. Tego typu montaż okien wymaga bardzo skrupulatnego i dokładnego przygotowania powierzchni ściany, jednak w praktyce daje bardzo dobre rezultaty, między innymi poprawiając termoizolacyjność okien.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ