Najczęstsze przyczyny występowania bólów podbrzusza

0
2539
Najczęstsze przyczyny występowania bólów podbrzusza

Jakie dolegliwości objawiają się bólem w dolnej części brzucha?

Ból w dole brzucha może mieć wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich są skutkiem złej diety. Jednak gdy ból jest coraz większy i nie jest spowodowany niestrawnością – zamiast łykać tabletki przeciwbólowe – skontaktuj się z lekarzem. Długotrwałego bólu podbrzusza nie można lekceważyć. To właśnie w brzuchu znajdują się bardzo ważne narządy wewnętrzne, jeśli więc bolą Cię okolice podbrzusza, natychmiast sięgnij po poradę specjalisty.

Jakie pytania może zadawać lekarz?

brzuchPodczas diagnozy bólu podbrzusza lekarz zwykle zadaje wiele szczegółowych pytań. Konieczne jest też wykonanie wielu ważnych badań. Pytania mogą dotyczyć między innymi rodzaju dolegliwości: może to być ból tępy lub ostry. Ważne jest także dokładne miejsce występowania bólu, z jaką częstotliwością się zdarza (atakuje nagle lub występuje przewlekle). Zdarza się, że ból promieniuje w kierunku prawej łopatki – może to oznaczać kamicę nerkową. Jeśli ból promieniuje w kierunku pachwiny jest to zazwyczaj objaw kolki nerkowej. Głównym sygnałem, mówiącym o zapaleniu trzustki jest ból opasający.


Jeśli ból podbrzusza objawia się innymi niedyspozycjami – natychmiast powiadom o tym swojego lekarza. Objawy, które towarzyszą bólowi brzucha (jak i szczegółowy opis tego bólu) pomogą lekarzowi w przygotowaniu rzetelnej diagnozy. Typowymi objawami są wymioty oraz biegunka, zdarzają się także zaparcia oraz podwyższona temperatura ciała. Innymi symptomami towarzyszącymi bólowi podbrzusza mogą być: odmienny kolor moczu oraz niekiedy krew w kale lub torsjach. Bez wątpienia lekarz prowadzący zapyta o kolor moczu oraz barwę stolca – należy przy tym zwrócić uwagę, czy jest ona jasna, ciemny, smolista, czy odbarwiona? Warto przygotować się do tego typu pytań jeszcze przed wizytą u lekarza.

Uwaga! Ból z prawej strony podbrzusza jako niebezpieczny sygnał

Typowym objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból w okolicach biodra (z prawej strony podbrzusza). Podczas diagnozowania, specjalista z pewnością sprawdzi, czy podczas uciskania ból w tej części podbrzusza się nasila. Bez wątpienia zegnie też prawą nogę pacjenta, aby podnieść udo ku górze – w tym momencie ból powinien zniknąć – z kolei podczas zginania uda do wewnątrz ból się nasili. Występowanie nudności oraz wymiotów, a czasem nawet biegunki świadczy o typowym przebiegu zapalenia. Zazwyczaj zapaleniom towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Jeśli pacjentem jest kobieta, ból po prawej stronie podbrzusza może mieć też inne podłoże, np. Przyczyny ginekologiczne. Jest to zazwyczaj sygnał zapalenia jajników. Ból w podbrzuszu jest zawsze niepokojący. Specjalista może podejrzewać wiele schorzeń, takich jak zapalenie przydatków – czyli jajników, a także jajowodów oraz więzadeł macicy. Niekiedy zapalenie obejmuje wszystkie wyżej wymienione narządy jednocześnie. Zdarza się tak ponieważ, są one położone w swoim pobliżu. Typową przyczyną są zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Zdarza się także, że przyczyną jest zabieg ginekologiczny lub infekcja innych narządów (np zatoki). Jeśli ból w dole brzucha jest spowodowany infekcją to mają wtedy ostry charakter, zazwyczaj występuje z nimi gorączka, torsje oraz upławy.

Dokuczliwe kłucie w podbrzuszu – czym jest spowodowane?

Jeśli odczuwasz kłucie w dole brzucha, które rozlewa się na cały brzuch i przychodzi falami, by nagle zniknąć, a potem znów wrócić, ale spotęgowane – to poważny sygnał ostrzegawczy, szczególnie gdy bolesność jest rozpierająca oraz gdy dołączają do niej torsje i wzdęcia. Mogą to być objawy niebezpiecznej niedrożności jelitowej. Często występują też spadki ciśnienia i przyspieszenie tętna, a w kolejnych fazach – wysoka gorączka. Kiedy temperatura ciała znacznie przekracza normę, oznacza to, że bakterie z jelit krążą już w krwiobiegu. W takim przypadku – nie zwlekaj i natychmiast udaj się do szpitala lub wezwij pogotowie.4

Ból w podbrzuszu – szczególnie dokuczliwy dla kobiet

Ból brzucha przed okresem może być wywołany owulacją – jeśli Ci regularnie doskwiera, należysz do kilkunastu procent kobiet, które odczuwają dyskomfort podczas drugiej fazy cyklu miesiączkowego (poowulacyjnej). Bolesność występuje raz po prawej stronie podbrzusza, a raz – po lewej, zależnie od jajnika, który akurat bierze udział w wydalaniu komórki jajowej. Ból ma charakter tępy, ale część kobiet odczuwa je jako kłujący. Powinien minąć samoistne. Niektóre panie cierpią również w czasie miesiączek, wówczas zaleca się przyjmować środki rozkurczowe i przeciwbólowe. Gdy po ich za życiu nie odczujesz ulgi, a bolesność dalej dokucza – zwróć się po poradę do lekarza, który z pewnością znajdzie właściwe rozwiązanie.

Na wizytę lekarską warto umówić się w każdym przypadku, gdy bóle w dole brzucha nie wynikają z przejedzenia albo owulacji i wzbudzają Twoje zaniepokojenie. Ich przyczyny bywają poważne i, choć zdarza się to rzadko, potrafią bezpośrednio zagrozić życiu. Nie warto ryzykować.

[Głosów:2    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól stawów
Następny artykułNowa Huta w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ