Na sklepowych półkach oraz w wielu drogeriach internetowych możemy coraz częściej spotkać się z kosmetykami, które nazywane są naturalnymi i organicznymi. Można takie odnaleźć również wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów – powstają całe serie naturalnych szamponów do włosów i odżywek bazujących na tylko naturalnych składnikach. Być może to moda na kosmetyki naturalne podobnie jak na bycie fit, a może większa świadomość tego, jak działają na włosy niektóre składniki kosmetyków.
Dlaczego warto używać ?
Naturalne szampony do włosów bardzo często mają nietypowe zapachy, słabo się pienią i trudno jest ich używać, ale warto ich używać. Przede wszystkim ze względu na skład.
Naturalne szampony do włosów produkowane są z substancji pozyskiwanych z roślin i minerałów, rzadziej zwierząt. Ponad to kosmetyki takie muszą spełniać szereg warunków, które regulują światowe organizacje, wydając potwierdzające certyfikaty, a większość ich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych. W przypadku naturalnych szamponów do włosów, w certyfikowanych, organicznych kosmetykach nie pojawiają się żadne silne detergenty. Należą do nich między innymi jak SLS czy SLES, dzięki którym szampony się dobrze pienią, a równocześnie są bardzo szkodliwe. Ponieważ to silne detergenty, powodują one bowiem odtłuszczenie powierzchni włosa, a więc nastroszenie jego łusek, przesuszenie, a w efekcie łamliwość. By efekt ten zniwelować, najłatwiej jest sięgnąć po kosmetyki zawierające silikony, które uszczelniają powierzchnię włosa. Z kolei jako nierozpuszczalne w wodzie, gromadzą się na powierzchni każdego włosa i w efekcie powodują obciążenie fryzury przez zbierające się warstwy. To tylko jeden aspekt. Kolejną zaletą jest to, że w naturalne szampony do włosów nie znajdują się również składniki pochodzących z organizmów modyfikowanych genetycznie, których wpływ na organizm ludzki może być trudny do przewidzenia. Ponad to naturalne szampony do włosów dzięki dużej zawartości składników odżywczych sprawiają, że włosy odzyskują swoją witalność, są bardziej sprężyste i elastyczne, odbudowują ich powierzchnie i uodparniają. Ich struktura zostaje odbudowana, przez co stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych czy też oddziaływanie wysokiej temperatury na przykład podczas suszenia. Najpopularniejszymi i najczęściej występującymi w składzie, składnikami naturalnych szamponów do włosów są między innymi ekstrakt z aloesu, olejek lawendowy czy olej z jojoby.