Niezwykłe zachowania płodu podczas ciąży

0
1805
Niezwykłe zachowania płodu podczas ciąży

Chociaż o licznych reakcjach płodu naukowcy już od dawna wiedzą i często o tym informowali, to jednak warto przypominać przy różnych okazjach co też się wyrabia żyjąc w brzuchu. Dlatego polecamy lekturę o kilku mniej i bardziej zabawnych zachowaniach, które mają miejsce w łonie matki.

Na pewno każda przyszła mama w trakcie ciąży zastanawia się często i w różnych momentach, co też obecnie może wyrabiać maluszek w jej rozrośniętym brzuchu. Tak się składa, że dzięki licznym badaniom i obserwacjom możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, co robi płód mający określoną ilość tygodni wyprawia. Na ogół, za poznanie płodu odpowiedzialne są wnikliwe badania USG, które podczas ciąży nie wiążą się z ryzykiem powikłań u mamy lub dziecka. To one dostarczają pomocnych wskazówek na temat procesu rozwoju płodu, czy ryzyka powikłań.

Niektóre obserwacje mogą być nieco mylące przyszłych rodziców. Świadome używanie mimiki buzi nastąpi w pewnym czasie po narodzinach, ale na zdjęciach USG łatwo zauważyć na buźce płodu płacz albo szeroki uśmiech. Cóż, są to tylko przypadkiem zachodzące reakcje mięśni kształtującej się twarzy.

Bobas w brzuszku okazuje się być niezwykle wrażliwy na różnorodne dźwięki. Podobno słyszy bicie serca mamy i przepływ jej krwi przez żyły. Co więcej, płód słyszy i reagują na dobiegająca do niego z zewnątrz muzykę. Ponadto zapamiętują, a po przyjściu na świat rozpoznaje znajome dźwięki.

Płód reaguje jednak dość wcześnie na zmiany oświetlenia. Silne światło jest bodźcem dla 16 tygodniowego maleństwa. Bobas ma jeszcze wtedy zamknięte powieki, bo rozewrze je około 28 tygodnia swojego życia. Żeby się upewnić, czy to prawda z tą zdolnością maluszka, wystarczy zaświecić mocną latarką bezpośrednio w brzuch rodzicielki. Od razu mająca miejsce wyraźna aktywność, to najlepszy dowód, że ktoś w brzuchu reaguje na światło.

Czucie w malutkich rączkach, a w zasadzie w dłoniach pojawia się w 11 tygodniu ciąży. Maluch może poznawać świat poprzez dłonie, dlatego zaczynają się niezmordowane zabawy pępowiną. Płód nie tylko ją dotyka, ale coraz silniej chwyta lub odbija swoje ciałko od niej. Znudzony pępowiną powoli zaczyna ściskać dłonie w miniaturowe pięści, lizać je i wkładać sobie do buzi.

Już w 14 tygodniu życia płód staje się wrażliwy na zewnętrzny dotyk. Najczulsze okazują się usta, policzki, jak też malutkie, kształtujące się czoło. Niewiele bobas wtedy jeszcze odczuwa w innych częściach główki, a szczególnie wrażliwość jest jeszcze kompletnie stępiona w okolicach czubka i boków czaszki dziecka. To przestrzenie, które przecież są narażone na silny ucisk porodu porodu.

Niezwykłych informacji dostarczają uważne obserwacje najróżniejszych reakcji zachodzących u bliźniaczych płodów, które naukowcy chętnie prowadzą. Mogą podobno dostrzec w zachowaniu bliźniaków rozwijającą się więź rodzeństwa, wzajemne zmagania ze specyfiką powstającego ciała, a nawet zauważają zalążki zabawy i podstawy okazywania sobie wzajemnie emocji oraz uczuć.

O innych ciekawych zachowaniach płodu dowiesz się w szkole rodzenia, od swojej położnej lub od lekarza prowadzącego ciążę.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ