Artykuł 106 ustęp 1 ustawy o podatku od towarów i usług informuje o możliwości wystawienia noty korygującej przez nabywcę faktury w celu korekcji danych formalnych, które się na niej znajdują. Jak wystawić notę korygująca online, kiedy trzeba i czym nota korygująca różni się od faktury korygującej?
Nota korygująca online – kiedy wystawić?
Notę powinniśmy wystawić w sytuacji, gdy dane na fakturze, którą nabyliśmy, są niepoprawnie. W tym celu powinniśmy zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o sprawdzenie danych i podpisanie dokumentu. Nota korygująca online to wygodny sposób na zgłoszenie prośby o korektę, jednak wymaga ona akceptacji i uzyskania podpisu od sprzedającego. Przepisy nie określają jednak terminu, w którym sprzedawca ma obowiązek podpisania skorygowanej faktury, a nabywca powinien wstrzymać się z księgowaniem takiej faktury i szczególnie z odliczaniem od niej kwoty VAT do czasu uzyskania podpisu od sprzedawcy.
Dlaczego na fakturze zdarzają się błędy?
Faktura to dokument, na którym podaje się dużą ilość danych, takich jak: dane kontrahenta, data zakończenia sprzedaży lub wykonania usługi, miejsce wystawienia faktury, sposób płatności za fakturę, ilość sprzedawanego towaru lub usługi, cena brutto, netto, stawka podatku, oraz kwota VAT. Danych jest dużo, a my jesteśmy tylko ludźmi, więc błędy po prostu się zdarzają. W celu zminimalizowania błędów każdy sprzedawca powinien wyposażyć się w program do fakturowania, który pozwala pobrać dane kontrahenta na podstawie numeru NIP. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że chociaż nazwa, adres i numer NIP są poprawne, a to już całkiem sporo.
Czym różni się nota korygująca od faktury korygującej?
Nota to proste narzędzie pozwalające na zmianę danych formalnych na fakturze, a więc takich, które nie wpływają na cenę i ilość sprzedanych towarów, a więc wysokość podatku VAT. Natomiast faktura korygująca to nowa faktura, która koryguje błędy poprzedniej. Taka faktura może zmieniać cenę, ilość towaru, a więc wpływać na wysokość podatku, czy nawet kwotę rabatów, a więc należną do zapłaty kwotę. Dlatego też wyróżnia się fakturę korygującą „in plus,” a więc taką, która okazuje się dla nas korzystna, oraz „in minus,” czyli taka, która generuje dodatkowe koszty po korekcji.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.