Szkło akrylowe, zwane potocznie pleksą, cieszy się coraz większym uznaniem nie tylko w branży reklamowej. Coraz więcej osób doceniane jego zalety, a także walory dekoracyjne i wykorzystuje elementy z plexi również w swoich prywatnych mieszkaniach. Czy rozważasz sytuację, w której pleksa bezbarwna lub kolorowa mogłaby zagościć i w Twoim domu? Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania!
Pleksa bezbarwna jako zamiennik szkła
Płyty ze szkła akrylowego wcale nie są tak oczywistym wyborem, jeśli chodzi o wnętrza mieszkań. Zwykliśmy podchodzić do tworzyw sztucznych z pewną nieufnością, kojarząc je głównie z zalewającym nas swego czasu tandetnym plastikiem. Współcześnie produkowane tworzywa cechują się jednak wysoką jakością, świetnymi parametrami technicznymi i mogą służyć nam przez wiele lat, nie generując wcale dużej ilości odpadów. Wykazując właściwości podobne do surowców naturalnych, są od nich tańsze, a zarazem bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dokładnie taka jest pleksa bezbarwna. Wyglądem do złudzenia przypomina szybę szklaną, jednak w przeciwieństwie do niej nie stłucze się na małe, grożące skaleczeniem, kawałki. Z powodzeniem więc zastąpi szkło w elementach oświetlenia Czy mebli, a nawet jako większe przeszklenie drzwi czy ścianki działowej.
Plexi kolorowa jako element dekoracyjny
Płyty ze szkła akrylowego sprzedawane są w różnych wersjach kolorystycznych. Bez problemu możesz więc cieszyć się na przykład czerwoną czy zieloną „bezpieczną szybą”. Plexi kolorowa ma tę niewątpliwą zaletę, że daje ogromne możliwości aranżacji ciekawych wizualnie dekoracji. Niektórzy montują płytę akrylową w kuchni między blatem a wiszącymi szafkami. Zastępuje ona wtedy droższe rozwiązanie, jakim są płytki. Czasami plexi kolorowa używana jest też w łazience. Wykazuje bowiem dobrą odporność na wodę czy tłuszcz. Oczywiście to nie jedyne przeznaczenie pleksy, z której można wykonać właściwie dowolne elementy dekoracyjne – litery przestrzenne, napisy na ścianę czy antyramy do obrazu.
Czy zawsze warto?
Plexi kolorowe i bezbarwne wydają się więc być bez wad. Czy w istocie tak jest? Warto wspomnieć tu chyba tylko o jednym aspekcie, jakim jest niebezpieczeństwo zarysowania powierzchni. Trzeba mieć to na uwadze, decydując się wykorzystać pleksę jako zabezpieczenie blatu. Poza tym ciężko dopatrzyć się jakichś oczywistych minusów tego materiału. Jest on bowiem lekki, łatwy w obróbce, trwały i odporny na czynniki chemiczne. Jeśli więc wciąż się wahasz, czy warto postawić właśnie na szkło akrylowe, polecamy Ci zdecydować się na tę opcję. Szybko przekonasz się sam, że była to bardzo dobra inwestycja.