Instalacja elektryczna to podstawa każdego domu. W obecnych czasach w codziennym życiu nikt nie obejdzie się bez prądu. Niestety, również elektryczność – tak jak wszystko – czasem zawodzi i ulega awarii. Niekiedy z przyczyn niezależnych od lokatorów, a niekiedy z ich własnej winy. Konsekwencje takiego zepsucia mogą być różne, a zależą przede wszystkim od powagi i rozległości uszkodzenia. W jakim przypadku jesteśmy zmuszeni wezwać pomoc?
Prąd, podobnie jak woda czy gaz, jest podstawowym i nieodzownym elementem codziennej eksploatacji. Media te znacznie podnoszą komfort życia i są nam konieczne w niemalże każdej czynności. Prąd, pomimo że tak nieodzowny i potrzebny, może nieść ze sobą również duże zagrożenie zdrowia, a nawet życia – zwłaszcza wtedy, gdy jest niewłaściwie użytkowany, a także podczas awarii. Dlatego, by dbać o własne bezpieczeństwo, warto wiedzieć, kiedy nie należy podejmować się naprawy instalacji elektrycznej na własną rękę, a zawiadomić pogotowie elektryczne.
W tych sytuacjach pomoże pogotowie elektryczne
Przy nagłej przerwie w dostawie prądu, pierwsze co robimy to udajemy się do bezpiecznika, by sprawdzić, czy to nie „korki”. Kiedy jednak okazuje się, że wszystkie bezpieczniki działają prawidłowo i bez zastrzeżeń, należy wezwać pogotowie elektryczne, ponieważ prawdopodobnie to będzie to robota dla fachowców. Nie poradzimy sobie sami również w wypadku, kiedy elektryczności zabraknie w całym bloku, na całej ulicy, osiedlu czy nawet miejscowości. Brak prądu a działający bezpiecznik to nie jedyna wątpliwość, jaka powinna nam się nasunąć. Kiedy był on wymieniany, naprawiany bądź kiedy zerwano z niego plombę albo remontowano cała instalację elektryczną, również warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Interwencja pogotowia elektrycznego powinna nastąpić również w przypadku kiedy uszkodzono linie elektryczne lub inne obiekty – zwłaszcza wejścia elektryczne, albo liczniki nie działają prawidłowo.
Jak wezwać pogotowie elektryczne?
991 – to numer alarmowy niezbędny w przypadku awarii instalacji elektrycznej. Warto go zapamiętać, ponieważ wzywając pogotowie elektryczne, należy zgłosić uszkodzenie właśnie pod tym numerem telefonu. Podobnie jak w przypadku wzywania pogotowia, straży pożarnej czy policji, tutaj również na wstępie należy podać imię i nazwisko wzywającego, dokładny adres awarii i przybliżony czas, jaki upłynął od momentu wystąpienia kłopotów z elektrycznością.