Pokrzywka – jak poradzić sobie z kłopotliwym swędzeniem

0
5014
swędzenie

Dowiedz się co wywołuje pokrzywkę. Zapoznaj się z metodami jej leczenia i zapobiegania.

Pokrzywka jest pewnego rodzaju odpowiedzią organizmu na jego kontakt z alergenem.
Dokuczliwe swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie – tym właśnie charakteryzuje się pokrzywka. Jeżeli jesteś alergikiem na pewno wiesz jak bardzo nieprzyjemne są to objawy.
Dowiedz się jakie co najczęściej wywołuję pokrzywkę, co robić w przypadku kiedy pojawi się ona na ciele jak skutecznie się przed nią ochronić oraz.

Pokrzywka – przyczyny występowania

Na pewno każdy z nas, przynajmniej raz w swoim życiu miał bliski kontakt z jedną z najpopularniejszych roślin jaką jest pokrzywa zwyczajna. Dotknięcie jej – świadome lub nie kończy się zawsze w ten sam sposób, a mianowicie na skórze pojawiają się typowe jasne bąble, skóra wokół nich jest zaczerwieniona – piecze i swędzi. Tak samo jest w przypadku pokrzywki alergicznej – teraz już wiesz skąd jej nazwa.

pokrzywkaKilka dni temu na swojej skórze zauważyłeś znajome zmiany ale zupełnie nie masz pojęcia co mogło je wywołać? Pokrzywka alergiczna jak sama nazwa wskazuje pojawia się bezpośrednio po kontakcie z substancją uczulającą (alergenem) ale nie zawsze.

Przyczynami pokrzywki mogą być:

– alergie pokarmowe (np. na orzechy, nabiał, ryby, truskawki itp.),

– uczulenia na pyłki kwiatów i drzew,

– działanie niepożądane po zażyciu środków farmaceutycznych,

– użądlenia, ukąszenia owadów (np. osy, kleszcza, komara),

– przebyta transfuzja krwi,

infekcje wirusowe,

– nadmierna ekspozycja na słońce,

Czy wiesz, że oprócz pokrzywek alergicznych istnieją również pokrzywki idiopatyczne? Jest pokrzywka występująca samoistnie, nagle – nie można jednoznacznie określić jej bezpośredniej przyczyny.

Przebieg choroby

Zastanawiasz się jak to wygląda od środka? Charakterystyczne blade bąble występują w wyniku przepływu osocza krwi z żyły bezpośrednio do tkanki podskórnej. Kiedy alergen dotrze już do komórki wtedy zwiększa się ilość hormonu – histaminy. Ta w następstwie jest automatycznie uwalniane czego efektem są wykwity w postaci bąbli.
Pokrzywka alergiczna jest niegroźna dla zdrowia, nie pozostawia na skórze żadnych blizn i śladów. Zmiany skórne nie są bolesne a jedynie bardzo swędzące i piekące co jest bardzo dokuczliwym objawem. W niektórych przypadkach pokrzywce alergicznej mogą towarzyszyć także inne symptomy jak np. nudności, wymioty, obrzęk Quinckego (obrzęk naczynioruchowy, jednostronny, występuje zazwyczaj w okolicy powiek, warg, dłoni, stóp, często obejmuje także okolice intymne).

Pokrzywka ostra, przewlekła a może mechaniczna?

Tak jak w przypadku wielu innych chorób tak i w tym możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje pokrzywki – ostra, przewlekła i mechaniczna.
Pokrzywka ostra towarzyszy zazwyczaj alergiom pokarmowym, pojawia się na skórze bezpośrednio po spożyciu produktu, na który jesteśmy uczuleni. Oprócz charakterystycznych zmian skórnych, pacjenci często cierpią z powodu ostrych bóli brzucha, nudności oraz wymiotów. Ta postać pokrzywki utrzymuje się nawet aż do sześciu tygodni.
Pokrzywka przewlekła częściej dotyka osoby dorosłe niż dzieci. Występuje rzadziej niż jej poprzedniczka. Przyczyną jej powstania są głównie alergie na produkty spożywcze ale może być także efektem ubocznym zażywania niektórych leków lub problemów psychicznych pacjenta. Utrzymuje się zazwyczaj do czterech tygodni.
Pokrzywka mechaniczna jest ona odpowiedzią na nadmierne naciskanie bądź drapanie skóry.

Czy pokrzywki należy się bać?

I tak i nie. Jeżeli wiesz co dokładnie ją wywołuje, chodzi tutaj oczywiście o alergeny oraz inne choroby, których jesteś świadomy wtedy Twojemu życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Co innego w wypadku kiedy to nie wiesz co jest przyczyną jej pojawienia się na ciele. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.

Pamiętaj aby zawsze wykazać się czujnością – kontakt z alergenem u niektórych osób może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Objawia się on nagłym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, osłabieniem, zawrotami głowy, spadkiem ciśnienia – w tym wypadku konieczne będzie natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia!

Pokrzywka często towarzyszy także:

– nadczynności gruczołów przytarczycznych,

– chorobom nowotworowym,

chorobie posurowiczej (należy ona do chorób autoimmunologicznych),

– pokrzywkowemu zapaleniu naczyń (tzw. pokrzywka naczyniowa),

Zapobieganie…

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą aby uchronić się przed swędzącą pokrzywką jest oczywiście ograniczenie kontaktu z alergenami. Jeżeli alergie wywołuje żywność po prostu nie spożywaj tych produktów na które jesteś uczulony. Podobnie jest z roślinami, lekami i kosmetykami. Na wszelki wypadek zaopatrz się w dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe – skutecznie łagodzą one objawy pokrzywki alergicznej.

Wiesz co wywołuje u Ciebie pokrzywkę? Świetnie w takim razie masz przewagę, wystarczy tylko, że zadbasz o odpowiedni brak kontaktu z alergenem a przykre symptomy pokrzywki alergicznej nie będą Ci dokuczać!

[Głosów:21    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ