Polskie symbole narodowe

0
1554
Polskie symbole narodowe

Każdy kraj posiada własne symbole, które akcentują jego suwerenność oraz dumę. Zwykle są one powiązane z tradycjami oraz historią danego państwa. Polskie symbole narodowe chronione są przez przepisy prawa zawarte w Konstytucji.

Flaga polska

Polska flaga złożona jest z dwóch pasów: górnego – białego oraz dolnego – czerwonego (w rzeczywistości karmazyn). Oba pasy mają taką samą szerokość. Nawiązują do godła polskiego. Kolor biały symbolizuje orła, natomiast czerwień łączy się z tłem tarczy. Flaga biało – czerwona oficjalnie stanowi flagę narodową od 1831 roku.

Zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, za flagę uważa się prostokątny płat tkaniny o barwach narodowych, który został umieszczony na maszcie. Flagę polski kupić można w sklepie internetowym typu https://okolicznosciowe.com.pl/.

Godło polskie

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w złotej koronie na głowie. Orzeł zwrócony jest w prawą stronę i ma rozpostarte skrzydła. Całość umieszczona jest na czerwonym polu.

Godło polskie ma swoje źródło w legendzie o Lechu, Czechu i Rusie. Głosi ona, że ci trzej bracia, wędrowali w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na osiedlenie się. Lech dotarł do Wielkopolski, gdzie spostrzegł na wielkim dębie gniazdo orła. Na jego widok, ptak rozłożył skrzydła, a niebo poczerwieniało od zachodu słońca. Strudzony wędrówką Lech, zachwycił się wielkim ptakiem i postanowił zbudować w tym miejscu osadę.

Hymn Polski

Hymn państwowy jest pieśnią patriotyczną o ogólnokrajowym zasięgu. Mazurek Dąbrowskiego od 1927 roku jest hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Stało sie to 8 lat po odzyskaniu niepodległości. Twórcą hymnu jest Józef Wybicki. Początkowo pieśń ta nazywała się „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech”.

Kiedyś funkcję tą pełniła pieśń Bogurodzica, która była śpiewana przez polskich rycerzy pod Grunwaldem. Uważana była także za hymn dynastii Jagiellonów.

Symbole narodowe chronione są przepisami prawa. Należy zaznaczyć, że za zniszczenie, znieważenie lub uszkodzanie symboli narodowych, kodeks karny przewiduje karę w postaci grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia.

Więcej na temat symboli narodowych przeczytasz na https://okolicznosciowe.com.pl/blog/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ