Teoretycznie zatrudnienie pomocy domowej jest łatwe. Wystarczy dać ogłoszenie albo znaleźć pracownika przez agencję pośrednictwa pracy. Jednak zanim zaprosimy potencjalną pomoc domową na rozmowę kwalifikacyjną, najpierw sami musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czego oczekujemy od pomocy domowej?
Wydaje się, że to pytanie jest wręcz banalne. Od pomocy domowej oczekujemy… pomocy. Tak, to prawda, jednak przed zatrudnieniem konkretnej osoby, warto ustalić, na czym ta pomoc ma polegać. Najczęściej o zatrudnieniu pomocy domowej mówimy w kontekście sprzątania, ale osoby pracujące w charakterze pomocy oferują też inne usługi, np., gotowanie, robienie zakupów, opiekę nad ogrodem, wyprowadzanie psa. Nie możemy robić założenia, że zatrudnimy kogoś do pomocy, a reszta się jakoś ułoży. Przy zatrudnieniu pomocy domowej powinniśmy spisać umowę, w której wyszczególnimy wszystkie obowiązki. Będą one podstawą do ustalenia wynagrodzenia.
Jak często chcemy korzystać z usług pomocy domowej?
Ile domów, tyle potrzeb. Nie w każdym pomoc domowa potrzebna jest codziennie. Dlatego warto się zastanowić, czy potrzebujemy zatrudnić pomoc domową na cały etat (a może także na część weekendów), czy wystarczy kilka godzin co drugi dzień, a może tylko raz w tygodniu? Takie rzeczy także trzeba ustalać od razu. Osoba, którą chcemy zatrudnić, będzie wiedziała, na ile może dysponować resztą czasu. Ponadto, jako osoba doświadczona w swoim zawodzie, będzie umiała powiedzieć, czy w zaproponowanym czasie będzie w stanie wykonać wszystkie czynności, których oczekujemy. Może się bowiem okazać, że nasza wizja zatrudnienia pomocy domowej nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością.
Zadania specjalne dla pomocy domowej
Są takie czynności w domu, które wykonuje się bardzo rzadko. Zatrudniając pomoc domową, na ogół oczekujemy, że i te weźmie na swoje barki. Niestety zapominamy ją o tym uprzedzić. Sprzątanie za meblami, trzepanie dywanów, mycie okien, koszenie trawników, przesadzanie kwiatów to czynności, z którymi pomoc domowa na pewno sobie poradzi, ale powinna być uprzedzona o konieczności ich wykonania. Do uzgodnienia pozostaje kwestia zapłaty. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje: płacimy wyższą stawkę co miesiąc i dodatkowe usługi mamy gratis (należy ustalić miesięczną liczbę) lub każdorazowo płacimy indywidualnie za wszystkie dodatkowe prace.
Opieka nad dziećmi – czy to zadanie dla pomocy domowej?
Niekoniecznie. Dziećmi powinna zająć się wykwalifikowana opiekunka. Pomoc domowa, mimo najszczerszych chęci, nie zawsze sprawdzi się w roli niani. Oczywiście może dopilnować dzieci w sytuacji awaryjnej, ale nader rzadko udaje się pogodzić wszystkie obowiązki związane z pracą pomocy domowej z pilnowaniem dzieci. Raczej nie poleca się takich rozwiązań na stałe.
Ile chcemy/możemy zapłacić pomocy domowej?
Znając własny budżet, łatwiej nam będzie prowadzić rozmowy z potencjalnymi pracownikami. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z tego, że sprzątanie w Warszawie to usługa relatywnie droga i może kosztować nawet dwa razy więcej niż sprzątanie w małym mieście blisko wschodniej granicy. Trzeba też mieć na uwadze, że pomoc domowa, jak każdy inny pracownik, ma własne potrzeby i rachunki do opłacenia. Wręcz nie wypada proponować jej rażąco niskiej stawki.
Dlaczego warto zatrudnić pomoc domową?
Zatrudnienie pomocy domowej to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej. Wbrew pozorom nie z lenistwa i wygodnictwa. I nie dlatego, że cierpimy na nadmiar pieniędzy, a zatrudnienie pomocy domowej ma być nobilitacją. Przyczyny na ogół są inne. Ośmiogodzinny dzień pracy zdarza się tylko nielicznym, coraz częściej pracujemy po dziesięć godzin i więcej. Na sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów zwyczajnie brakuje nam w tygodniu czasu. A kiedy przychodzi weekend, nie chcemy myśleć o przyziemnych obowiązkach. Chcemy odpocząć i w chęci tej nie nic nagannego. Zatrudnienie pomocy domowej to furtka, która pozwala nam zaoszczędzić czas i spożytkować go w sposób przyjemny.