Dowiedz się co mogło wywołać nieżyt nosa. Poznaj skuteczne sposoby na odetkanie zatkanego nosa.
Zatkany nos utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Nic dziwnego, to uczucie nie należy do zbyt przyjemnych. Przyczyn nieżytu nosa jest naprawdę wiele, nie zawsze ma to związek z przeziębieniem. Chcesz wiedzieć co wywołało ten problem u Ciebie? Zapraszamy do dalszej części, w której to poznasz również proste metody na odetkanie zatkanego nosa.
W czym tkwi problem?
Zatkany nos jest charakterystycznym symptomem kataru – ten z kolei pojawia się w wyniku infekcji wirusowej lub alergii. Obie te dolegliwości mają związek ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Nieżyt nosa (katar) może objawiać się właśnie zatkanym nosem lub wyciekiem wydzieliny z nosa. Nierzadko towarzyszy mu także ból i obrzęk zatok. Bez problemu możesz pomóc sobie w zaciszu własnego domu – istnieje wiele prostych i bezpiecznych metod na odetkanie zatkanego nosa.
Pamiętaj o tym, że jeżeli uczucie to utrzymuje się dłużej niż 10 dni wtedy należy skonsultować się ze specjalistą!
Przeziębienie, alergia a może coś innego…
Nieżyt nosa zazwyczaj związany jest z infekcją wirusową – w tym przypadku leczenie objawowe powinno wystarczyć, po tygodniu wszystko wróci do normy. Jeżeli nieżyt nosa nie jest związany z przeziębieniem i trwa znacznie dłużej wtedy przyczyny należy szukać gdzie indziej.
Zatkany nos może być objawem:
– alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
– przewlekłego zapalenia zatok,
– skrzywienia przegrody nosowej,
– występujących w przegrodach nosowych polipów i guzów (w większości przypadków są one łagodne),
– podrażnienia błony śluzowej nosa,
Zatkany nos bardzo często towarzyszy również kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.
Od kilku dni zmagasz się z męczącym nieżytem nosa? Miałeś już tego dosyć, więc postanowiłeś kupić krople do nosa? Zapewne już pierwsze ich użycie przyniosło Ci ulgę ale pamiętaj aby nie używać ich dłużej niż przez trzy dni, w przeciwnym razie efekt już nie będzie taki zadowalający jak na początku lub co gorsza problem znacznie się pogorszy.
Dyskomfort groźny dla zdrowia?
Uspokajamy, nieżyt nosa w żadnym stopniu nie wpłynie na Twoje zdrowie. Nie powoduje on żadnych niebezpiecznych powikłań. Jedyne co może Ci dokuczać to problemy z oddychaniem przez nos, bóle głowy i zatok oraz pogorszenie się nastroju. Na to najlepiej sprawdzi się zastosowanie środków farmaceutycznych działających objawowo.
Jak odetkać zatkany nos?
To pytanie na pewno zadaje sobie każdy kto rano budzi się z tym nieprzyjemnym uczuciem. Chcesz wiedzieć co możesz zrobić aby móc znowu swobodnie oddychać przez nos? Najlepszym sposobem są oczywiście inhalacje z użyciem olejku eukaliptusowego, rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej pozbędziesz się jej z nosa a wyniku tego lepiej będzie Ci się oddychało.
Świetnie sprawdzą się również ciepłe okłady i rozgrzewające herbatki.
Unikaj pozycji, w której głowa leży płasko – zawsze mniej przy sobie poduszkę.
Czy wiesz, że suche powietrze w pomieszczeniach może podrażnić błonę śluzową nosa? Suche powietrze źle wpływa nie tylko na naszą skórę ale także i nos. Być może to, że codziennie rano budzisz się z zatkanym nosem spowodowane jest właśnie tym. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza.
W momencie kiedy domowe metody zawodzą lub nie przynoszą upragnionego efektu należy skorzystać ze środków farmaceutycznych. Krople do nosa znajdziesz w każdej aptece, dostępne są one bez recepty ale czy wiesz, że takie krople możesz zrobić sobie sam? Przygotuj szklankę z ciepłą wodą, następnie dodaj ok. 5g soli spożywczej i odrobinę sody oczyszczonej. Wszystko dokładnie wymieszaj i gotowe – tym właśnie prostym sposobem stworzyłeś swoje pierwsze krople do nosa. Aplikuj je co 6-8 godzin.
Kiedy odwiedzić lekarza?
Pomimo, że nieżyt nosa najczęściej związany jest z przeziębieniem lub alergią to w niektórych przypadkach nie należy go lekceważyć. Zastanawiasz się jakie czynniki powinny nakłonić Cię do wizyty u lekarza?
Koniecznie zgłoś się do specjalisty jeżeli:
– nieżyt nosa utrzymuje się dłużej niż siedem dni,
– nieżyt nosa, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała, utrzymuje się powyżej trzech dni,
– odczuwasz silny ból zatok, temperatura ciała jest podwyższona a wydzielina wydobywająca się z nosa jest gęsta i ma zielone zabarwienie (objawy te wskazują na zakażenie bakteryjne),
– cierpisz z powodu przewlekłych chorób takich jak astma lub rozedma płucna,
– twoja odporność jest osłabiona,
– uległeś wypadkowi i odniosłeś obrażenia głowy, w wyniku czego z nosa zaczęła lecieć Ci krew lub wodnista wydzielina (płynotok nosowy).
Specjalista po dokładnym zbadaniu i ustaleniu bezpośredniej przyczyny Twojego złego samopoczucia najprawdopodobniej zaleci odpowiednią terapię bazującą na antybiotykach bądź delikatniejszych farmaceutykach. Jeżeli Twoje problemy mają związek z występowaniem polipów, guzków lub przerostem przegrody nosowej wtedy skonsultuje Cię z laryngologiem.