Zbliżająca się zima sprawia, że najwyższa pora pomyśleć o ociepleniu własnego domu. To niezwykłe istotny element zimowych przygotować szczególnie w przypadku domów gdzie nie ma centralnego ogrzewania. Jednym z najlepszych materiałów opałowych jest drewno. Podczas zakupu opału należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.
Jakie drewno wybrać?
W pierwszej kolejności przy zakupie drewna należy zwrócić uwagę na wilgotność drewna. Powinna ona wynosić od 12 do 20 procent, co zagwarantuje skuteczne spalanie się. Równie ważnym aspektem jest okres suszenia drewna, który najlepiej gdyby wynosił od roku do dwóch lat.
Samo drewno nie może być również zbyt wilgotne ponieważ jego spalanie drastycznie spada, co sprawia, że wartość energetyczna także ulega zmniejszeniu. Jeśli zaś chodzi o suszenie drewna to udowodnione jest, że świeżo ścięte drewno pali się źle oraz bardzo dymi, co powoduje przede wszystkim problemy z kotłem grzewczym.
Rodzaj drewna
Równie istotnym elementem jest rodzaj drewna z jakiego korzysta się w okresie zimy. Do wyboru jest kilka rodzajów drewna, z czego każde z nich nieco się od siebie różni.
Pierwszym z nich jest topola, która nie nadaje się zbyt bardzo do palenia. Jest to spowodowane przede wszystkim szybkim spalaniem oraz elastycznością. Nie oznacza to jednak, że to drewno jest bezużyteczne. Idealnie sprawdzi się do rozpalania ognia, właśnie ze względu na swoje szybkie spalanie.
Podobnymi cechami wykazuje się brzoza, która także służy głównie do rozpalania ognia oraz jego podtrzymywania. Dzieje się tak, ponieważ brzoza również się szybko pali.
Jeśli chodzi zaś o materiały grzewcze to najlepszym wyborem w tej materii jest bez wątpienia buk oraz dąb. Buk jest przede wszystkim twardy oraz zwarty co sprawia, że cechuje się dużą wartością energetyczną. Jest to uniwersalne drewno, które będzie dobre zarówno dla pieców, jak i kominków. Ta sama sytuacja dotyczy dębu, które idealnie sprawdzi się podczas chłodnych, wieczornych dni.
Warto w tym miejscu wspomnieć o drzewach owocowych, które także znakomicie będą się sprawdzać w roli opału. Drewno owocowe pali się wolno, nie wydzielając przy tym dymu. Dodatkowym atutem jest unoszący się piękny zapach.
Podsumowanie
Reasumując, wybierając drewno na opał trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na wilgotność oraz okres suszenia drewna. Istotną rolę odgrywa także rodzaj drewna stosowanego do opału. Topola oraz brzoza to świetne drewno sprawdzające się podczas wzniecania ognia, zaś dąb oraz buk będą spalać się długo, zapewniając ciepło na wiele godzin. Warto także dodać, że sam proces pozyskiwania opału należy wykonywać przy pomocy urządzenia, którym jest łuparka do drewna.