Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

0
1630
Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Wybór dotyczący śrub wcale nie jest taki prosty. Dlaczego? Między innymi ze względu na sporą rywalizację w branży. Konkurencja jest naprawdę duża. Ma to swoje dobre i złe strony. Oczywiście, jest ogólnie duże pole do manewru. Są jednak osoby, które czują się tym wszystkim przytłoczone. Po prostu nie wiedzą, co brać pod uwagę wybierając konkretne śruby, aby decyzje były słuszne… Generalnie zasada jest jednak prosta – najlepiej stawiać na elementy łączące od dobrego producenta. Dlaczego? Jakie wyróżniamy rodzaje norm dotyczące tych produktów?

Dlaczego warto stawiać na śruby od profesjonalnego producenta?

Nie dla każdego jest to oczywista kwestia. Są osoby, które próbują bardzo mocno zaoszczędzić. Kupują zatem produkty tak naprawdę z nie do końca sprawdzonego źródła… Początkowe oszczędności kończą się w dłuższej perspektywie jeszcze większymi wydatkami. Wszystko dlatego, że kiepskie śruby po prostu nie wywiązują się odpowiednio ze swojego zadania. Najlepiej decydować się na elementy od profesjonalnego producenta, który wytwarza takie rzeczy w oparciu o konkretne normy. Dzięki temu śruby będą między innymi wykonane z dobrego materiału, co jest bardzo istotne w wielu sytuacjach. Poza tym produkty powstałe w oparciu o najważniejsze normy mają na przykład odpowiednią klasę wytrzymałości, a także posiadają właściwą powłokę, która chroni przed korozją itp. Zakup takich produktów jest zatem po prostu dobrym podejściem do sprawy. Wpływa to rzecz jasna na stabilność, solidność, wytrzymałość konstrukcji czy pracę maszyn itp.

Jakie są rodzaje norm?

Sprawa tylko na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo skomplikowaną. Na terenie naszego kraju są oczywiście stosowane między innymi Polskie Normy – w skrócie PN. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, są one stosowane tylko u nas. Co jeszcze warto wiedzieć o normach? Trzeba podkreślić, że relatywnie spore znaczenie mają także normy DIN stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiadający swoją siedzibę w Berlinie. Najbardziej uniwersalne – bo działające w 162 państwach – są zaś normy ISO, za które odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Jak dokonać konwersji pomiędzy poszczególnymi normami? Załóżmy, że interesują Was śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe). Są one często stosowane na przykład do połączeń konstrukcji drewnianych czy takich, które są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą itp. Biorąc pod uwagę Polskie Normy, śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem mają oznaczenie PN 82406. Wystarczy teraz skorzystać z tabeli konwersji, aby poznać pozostałe oznaczenia tych elementów łączących. W tym przypadku są to DIN 603 oraz ISO 8677.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ