Sędzia piłkarski – zawód czy hobby?
Wielu z nas interesuje się piłką nożną, wielu z nas doskonale zna przepisy, postrzega siebie jako eksperta. Jesteśmy do tego stopnia pewni swoich racji, swojej wiedzy, że przed ekranem telewizora, groźnie machając ręką wytykamy błędy arbitrowi prowadzącemu spotkanie. Padają przy tym niecenzuralne słowa, wręcz groźby. Taka już jest natura zagorzałego kibica. Emocje, adrenalina udziela się nawet nie będąc na stadionie. Trudno w takim wzburzeniu o racjonalne, obiektywne ocenianie pracy sędziego.
Zastanówmy się jakie cechy osobowości powinien posiadać człowiek, który zamierza sędziować mecze. Z pewnością nie jest to funkcja dla osób o słabej psychice, podatnej na wpływy innych. Uczciwość, rzetelność, perfekcyjna znajomość przepisów, bardzo dobra kondycja fizyczna oraz ciągła chęć uczenia się, śledzenia zmian w regulaminach, przepisach, samodoskonalenie się. Tego należy oczekiwać i jest to w mniejszym lub większym stopniu niezbędne, im wyższa klasa rozgrywek tym trudniejsze wyzwania. Prowadzenie spotkań na poziomie regionalnym wiąże się raczej z pasją, trudno mówić tutaj o poważnych pieniądzach. Weekendowe sędziowanie jest najczęściej znikomym dodatkiem do pensji z pracy w innym zawodzie, który stanowi główne źródło utrzymania. Przykrą sprawą w najniższych ligach jest również znikomy poziom poczucia bezpieczeństwa, środki ochrony są niewielkie, sędzia jest narażony na wyzwiska, rzucanie przedmiotów przez porywczych kibiców, chamskie gesty piłkarzy, gdy decyzje nie są podejmowane po ich myśli.
Dla porównania można zerknąć na naszą ekstraklasę. Tam sytuacja jest bardzo sympatyczna. Od pewno czasu jest grupa sędziów, którzy związani są kontraktami zawodowymi. Grono tych osób jest niewielkie. Jeśli już osiągnie się ten elitarny pułap to można liczyć na zarobki około 10000 złotych miesięcznie, do tego dochodzą premie na koniec sezonu, każdy mecz to kolejne 1500 złotych. Takie zarobki z pewnością są mobilizujące do jak najlepszej pracy i traktowania jej jako jedynego źródła dochodu.
Na arenie międzynarodowej sędziowie mimo, iż zarabiają jeszcze większe pieniądze imają się też innych zajęć. Wśród najlepszych arbitrów nie brakuje prawników, sierżantów policji, agentów ubezpieczeniowych. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że wykonywanie pracy sędziego piłkarskiego może być traktowane zarówno jako zawód jak i hobby, pasja. Wszystko zależy od ścieżki rozwoju, własnych potrzeb, indywidualnego stylu życia.
Sędzia piłkarski – zawód czy hobby?
[Głosów:0 Średnia:0/5]