Skąd bierze się ból brzucha?

0
2114
Skąd bierze się ból brzucha

Ból brzucha najczęściej związany jest po prostu z zaburzeniem pracy naszych narządów, które znajdują się właśnie wewnątrz jamy brzusznej, a więc na przykład z: wątrobą, żołądkiem, czy też śledzioną albo jelitem cienkim/grubym, trzustką oraz z kobiecymi organami płciowymi (bóle menstruacyjne). Zdarza się także, że takie dolegliwości bólowe, które często dają o sobie znać właśnie w obszarze jamy brzusznej, odnoszą się do organów z różnych innych części organizmu, takich jak nerki, serce albo płuca. Jest to tzw. ból rzutowany – w podobny bowiem sposób narządy z naszej jamy brzusznej mogą rzutować na ból całych pleców czy też klatki piersiowej.

Skąd bierze się ból brzucha?Bóle brzucha mogą być oczywiście ostre albo przewlekłe. Wszystko zależy od przyczyny. Ostry ból bywa niejednokrotnie symptomem nagłych zaburzeń w pracy naszych narządów wewnętrznych, szczególnie kiedydy pojawia się po raz pierwszy. Niekiedy przyczyna takiego stanu rzeczy leży jednak w niedokrwieniu jelita. Ból, który jeszcze nie jest zbyt silny, ale stale nawraca, sygnalizuj chorobę, która powoli rozwija się w naszym organizmie od pewnego czasu.

Dolegliwości odczuwa się zwykle w nadbrzuszu, okolicy podbrzusza, prawym lub lewym boku. Lokalizacja naszego bólu niestety ściśle wiąże się z przyczyną oraz schorzeniem, które go wywołuje. Czasem więc lepiej jest najpierw udać się do lekarza. Jeżeli ból wciąż pojawia się w jednym miejscu, ale wkrótce obejmuje całą jamę brzuszną – to jest to ból rozlany.

Tego rodzaju ból bywa często kłujący lub tępy, czasami pacjent czuje charakterystyczne skurcze w brzuchu. Niejednokrotnie towarzyszą mu: gorączka, wymioty i krwawienie z odbytu. Istotne jest w taiej sytuacji także jego natężenie, które może właśnie wskazywać na chorobę, która wywołała takie dolegliwości. Dla przykładu silne, kurczowe bóle mogą często oznaczać niedrożność jelit, natomiast ciągłe i przeszywające – kolkę żółciową. Trzeba więc zwracać uwagę na cały czas trwania dolegliwości, niektóre bowiem ciągną się miesiącami, a nawet w niektórych przypadkach latami (choroba wrzodowa żołądka), inne – trwają kilka godzin.

Rodzaje bólu brzucha

Najczęściej wszelkie bóle brzucha dzieli się po prostu ze względu na ich lokalizację w części: górnej, czy też dolnej, lewej i prawej jamy brzusznej (linie podziału biegną pionowo oraz poziomo przez pępek).

Ból może być bowiem ostry, silny lub słaby, ale także piekący albo palący. Przewlekłe takie dolegliwości mają charakter stały lub nawracający. Łagodzić je mogą odejście gazów albo wydalenie stolca (np. w przypadku upośledzonej drożności jelit). Czasami jednak ból zmniejsza się po posiłku – wtedy wiąże się on z wrzodami żołądka. Jeśli jednak bywa on silniejszy zaraz po jedzeniu, zwykle oznacza to choroby trzustki. Kiedy pojawia się około godziny po posiłku – podejrzewa się wtedy wrzody dwunastnicy, a jeżeli jeszcze później – może oznaczać upośledzenie drożności żołądka lub jelita cienkiego.

O czym może świadczyć ból brzucha?

Bóle brzucha mogą często świadczyć o powstałym stanie zapalnym, który rozwija się w naszej jamie brzusznej, przykładowo o zapaleniu wyrostka robaczkowego czy też uchyłków jelita grubego. Czasami oznacza on, że pewne narządy wewnętrzne uległy rozdęciu lub rozciągnięciu (jak ma to miejscew przypadku niedrożności jelit). Nieraz tego rodzaju dolegliwości wywołuje obrzęk organu, wątroba oraz śledziona powiększają się w wyniku niewydolności krążenia. Taką przyczyną bólu bywa także zespół jelita drażliwego, któremu towarzyszą biegunka albo zaparcia. Mechanizmy powstawania takiego schorzenia nie są jeszcze do końca znane, przyczyn szuka się tutaj w nadwrażliwości układu nerwowego lub mięśniówce przewodu pokarmowego.

Powszechnie jednak spotykanym powodem bólu brzucha są zwyczajne zatrucia pokarmowe. Dolegliwości często występują też u wielu kobiet w czasie miesiączki albo wiążą się z owulacją.

Jak można unikać bólu brzucha?

Należy po prostu dbać o regularne wypróżnianie a także nie dopuszczać do zaparć. Regularnie jeść posiłki (najlepiej niezbyt wielkie porcje 6 razy w ciągu dnia) oraz pić dużą ilość wody niegazowanej. Warto także ograniczyć spożycie wszelakich tłuszczów zwierzęcych, a do codziennych pokarmów dodawać zioła, które zapobiegają wielu dolegliwościom przewodu pokarmowego ( koperek, majeranek, melisa, a także rumianek i tymianek). Lepiej jest też unikać używek oraz oczywiście palenia tytoniu. Ważne, aby troszczyć się o higienę naszej jamy ustnej oraz stan uzębienia. Nerwobólom sprzyja niestety stres, dlatego nie wolno zapominać o odpoczynku oraz urlopie. Trzeba także utrzymywać prawidłową wagę ciała oraz jak najczęściej zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Warto o tych zaleceniach pamiętać każdego dnia. I stosować je regularnie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ